معماری ویلای تریبلکس ساحلی پنینسولا

تحریریه معماری آرل
ویلای تریبلکس شبه جزیره پنینسولا مکانی برای گذراندن آخر هفته یک خانواده بزرگ، نزدیک سواحل سائوپائولو می باشد. این پروژه با سه حجم مستطیلی بر روی شیب صخره رو به اقیانوس ساخته شده، و تعریف کاملی از بهره وری از مناظر، استفاده از اختلاف سطح زمین و خلق کالبدی مدرن با بهترین ارتباط فضایی است.

این خانه به سه بخش تقسیم شده است : اول پلان مستطیلی که بِیس شکل گیری پروژه بود، و سپس حجم مثلثی طبقه سوم که پرسپکتیو نمای اصلی ویلا را به نمایش گذاشته و به نوعی تشکیل دهنده فرمت مثلثی طبقه وسط می باشد. بخش سوم تفکیک فضاهای خصوصی و عمومی است که شفافیت و صلبیت نما تعریف می شود. حجم مثلثی معلق منجر به خلق بالکن هایی شده که دو کاربری را برای ویلا تعریف می کنند:
اول ایجاد سطوح به عنوان تراس، و سپس ایجاد سایه بان برای طبقه پایین. 

با وجود اینکه طبقه اول یک مکعب مستطیل بوده و کمی یکنواخت به نظر میرسد، حجم های مثلثی طبقات بالا پروژه ویلای پنینسولا را هیجان انگیز نموده است. تنش بین این دو فضای متناقض یک حس منفی/مثبت ایجاد کرده و در بازی دادن چشم انداز بصری کاربران بسیار نقش دارد. بخصوص اینکه پروژه از دید پرنده هم منحصربه فرد است.

طراحی داخلی ویلا به عنوان اشکال مفهومی معماری بسیار خالص و ساده می باشد. تمام مبلمان و دکوراسیون داخلی ویلا با انتخاب از کلکسیون یک طراح برزیلی برگزیده شده است. بیشتر دکورها دارای متریال چوب هستند تا به فضا تعریفی ساده و فروتن دهند. با توجه به اینکه تمام اتاق ها و عرصه های داخلی نورگیر میباشند، انتخاب چوب به عنوان متریال اصلی در برجسته سازی متریال های داخلی بسیار مهم بود. 

طبقه اول ویلا شامل عرصه های پذیرایی، نشیمن، ناهارخوری می باشد تا ورود مهمانان به فضاهای عمومی باشد. طبقه دوم کمی به فضای آسایش و راحتی اختصاص یافته، به گونه که مهمانان به عنوان نشیمینی برای دورهمی و لذت بردن از مناظر صخره و دریا بهره ببرند. همچنین استخر مثلثی شکل در تراس طبقه دوم تعبیه شده است. طبقه سوم کاملاً به فضای خصوصی همچون اتاق های خواب، اتاق مستر و حمام اختصاص یافته و شامل یک حمام و سرویس بزرگ می باشد. پلان ویلای صخره ای پنینسولا دارای فضاها و سیرکولاسیونی بی نظیر جهت استراحت و لذت بردن از مناظر سائوپائولو به شمار می رود.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8037.html