طراحی ویلای" خانه مربع"، تعریف ساده از زیباسازی فضا

تحریریه معماری آرل
ویلای مکعبی شکل "خانه مربع" بر اساس یک مفهوم ساده و زیبا در زمینی به ابعاد 43 در 43 متر مربع به اجرا رسیده است. خانه مربع بیانگر این تعریف ساده از زیباسازی فضای توسط دهانه ها، المان های سازمانی و عملکردگرا و تاثیر فضاهای داخلی بر خارجی، و بالعکس می باشد. هیچ درب جلویی یا درب پشتی مشاهده نمی شود، و هیچگونه ورودی رسمی وجود ندارد.

گروه معماری : Levenbetts
جوایز : منتخب داوران در بخش خانه خصوصی
وضعیت : ساخته شده
سال : 2017

با این حال خانه شامل مجموعه ای از اتاق هاست که مستقیماً از خارج ویلا دسترسی دارد، و رابطه ای سیال بین فضای خارجی و داخلی ایجاد نموده است. خانه مربع پنجره ای ندارد و فقط درب ها نقش بازشو را دارند. پلان مربع ویلا ارتباط فضایی غیرسلسله مراتبی را تقویت می کند و به کاربران دسترسی استاندارد به همه عرصه ها را می دهد. معمار پروژه ویلای مربع از همین فرم به ظاهر ساده و خام بهترین بهره را برای خلق چهره ای منحصربه فرد در ساختمان برده است.  بخصوص اینکه دیوارهای شیشه ای خانه تجربه های مختلفی از منظره و نور را ارائه می دهد. 

متریال بتن که در تمام پوسته و نمای ویلا به کار رفته، ساختمان را از سایت سبز مجزا ساخته است. انتخاب سبک معماری بروتالیست یک ترفند ساده، اما مهم در برجسته سازی یک ساختمان کوچک در محوطه ای بزرگ به شمار می رود. متریل نما، خانه و گونه شناسی معماری آن را به عنوان آستانه ای عظیم و نفوذناپذیر به چالش می کشد. در واقع رویکرد پایدار خانه غیر فنی است و فقط از ارتباطات ساده پایدار بودن بهره برده است. 

طراحی داخلی خانه به تعبیه یک شومینه ساده و سیستم گرم کننده گرمایش از کف می باشد که در کف بتنی خانه تعبیه شده است. در این ویلا سیستم خنک کننده داخلی تعبیه نشده و به جای آن تورفتگی نما سایه ای خنک پدید می آورد. خانه از طریق استراتژی های ساده در ذخیره انرژی اثرات کربنی مضر را کاهش داده و بر اصل بازگشت به نقطه اول استوار مانده است: بازگشت به طبیعت.

تحریریه معماری آرل
منبع: architizer.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-8035.html