طراحی معماری ویلا با پلان U

تحریریه معماری آرل
ویلای تفریحی جزیره کِرت در سواحل شرقی دریای مدیترانه با فاصله ای 165 کیلومتری از صحرای بزرگ آفریقا، دارای اقلیم منحصربه فردی است. دو سطح گسترده بتنی در محور تایپوگرافی زمین گسترانیده شده اند که بیانگر ادغام طبیعت و ساختمان می باشد. به طرو کلی خانه U توسط این دو محور بتنی قابل تعریف است. به این گونه که شکل و محور قرار گیری عرصه ها به ایجاد سطوح سایه دار و تهویه مناسب منجر گردیده تا منظر جزیره در محدوده حیاط داخلی و مناظر بیرونی به جذابیت های بصری دید ساکنین کمک کند. 

حیاط و سایت ویلا با کاشت درخت مرکبات و گیاهان خوراکی دو هدف را دنبال می کند. اول تامین مواد غذایی مناسب برای ساکنین، و دوم به خاطر اینکه این بافت گیاهی با اقیلم و زیبایی منطقه بیشتر سازگار می باشد. در مجموعه باغ و ویلا با هارمونی هماهنگی نسبت به هم طراحی شده اند تا منظر پروژه دارای زیبایی های جالب توجهی باشد. اگر بخواهیم پروژه ویلای U را در یک نقطه نظر تحلیل کنیم، می توان آنرا به تلاشی برای حفظ چشم انداز بیان نمود.

با این حال ساخت چنین ویلایی که بر روی پستی و بلند زمین صورت گرفته، نیازمند مدیریت سازه ای ساختمان و ترمیم سایت بود. در گذشته تایپوگرافی زمین به دلیل چرخش های تصادفی و غیررسمی جاده ها به شدت آسیب دیده بود. به همین علت متریال های استخراج شده ای که در طول حفاری و ساخت ساز، برای بازیابی مورفولوژی زمین و بوم آورد بودن مصالح پروژه مورد استفاده قرار گرفت. نحوه قرارگیری عرصه ای به نوعی است که با توجه به تابش نور روز در دو محور تعبیه شده اند. سلسله مراتب فضاهای عمومی و خصوصی در دو نقطه قرار گرفته است.

طراحی داخلی فضاهای ویلا همچون نشیمن ، پذیرایی و آشپزخانه در یک سمت، و تراس، استخر و منظر رو به بیرون در بخشی دیگر از ویلا تعبیه شده است. در یک بخش از ویلا یم راهروری  طویل و بلند تعبیه شده تا ساکنین بتوانند با گذر از آن دسترسی راحتی به اتاق های خصوصی داشته باشند. فضای خواب و کار با فاصله ای نسبتا زیاد با عرصه های جمعی تفکیک شده اند. تمام کاربری های خانه طی یک ترتیب منظم در ردیف های پشت هم واقع شده اند. 
تحریریه معماری آرل
منبع: architizer.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7989.html