بازسازی و بازطراحی مجموعه فرهنگی در استانبول

تحریریه معماری آرل
پروژه طراحی دوباره و بازسازی گسترده مجتمع فرهنگی "بیلیکدوزی" با مساحتی برابر با 20000 مترمربع در شهر استانبول ترکیه انجام شده است. این مرکز فرهنگی در منطقه با جمعیتی 317000 نفر واقع شده است و به عنوان فضایی عمومی با امکانات مختلف از قبیل کتابخانه بزرگسالان، کتابخانه کودکان، سالن چند منظوره، زمین بازی، کارگاه، استودیو، و سالن سینما طراحی شده است. در بازسازی این ساختمان دو جنبه سازه ای و معماری آن مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت و نیازمند طراحی مجدد برای فضای داخلی و نما بوده است.

مشخصات پروژه

معمار:SO? Architecture & Ideas
موقعیت: استانبول - ترکیه
مساحت:20000 مترمربع
سال انجام پروژه: 2018
دسته بندی : مجتمع فرهنگی

اصلی ترین قسمت بازسازی، طراحی باکس پله فلزی و چوبی بوده است که در امتداد عمودی از ایده باغ عمودی استفاده شده است. وجود این باکس پله بزرگ، تصویری قدرتمند از این مجموعه در ذهن مراجعه کنندگان ایجاد می کند و با قرار گرفتن در سیرکولاسیون موجود امکان دسترسی به تمام قسمت مختلف فراهم می شود. تمام نمای داخلی و سقف ها به وسیله تخته چندلایی وشیشه های مات پوشانده شده اند این انتخاب ارائه دهنده یک پیوستگی قوی در بافت معماری و اتاق های آکوستیک ایجاد کرده است.
نمای بیرونی با توجه به نیازهای فیزیکی مانند عدم وجود تهویه طبیعی و نور روز دوباره طراحی شده است. دیوارهای بیرونی با یک لایه نازک از corten پوشیده شده است تا نمایی مدرن را برای ساختمان به وجود بیاورد. تمام قسمت های مختلف مجموعه از جمله کتابخانه، سالن چند منظوره و کارگاه های آموزشی دارای سیستم تهویه جدید و روشنایی می باشند.
از آنجایی که این ساختمان به خاطر وجود امکانات متنوع پاسخگوی نیازهای مختلف از گروه های سنی متفاوت است،تمام راهروها به عنوان فضایی برای گردهمایی افراد طراحی شده است به این صورت که حتی بدون استفاده از فعالیت های مجموعه بتوانند ساعات خوشی را در مجموعه سپری کنند.

پلان/مقطع عرضی

 

تحریریه معماری آرل
نویسنده : مهدیه عزتی
منبع:archdaily.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7946.html