آپارتمان مسکونی برج کوچک

تحریریه معماری آرل
معماری آپارتمان "برج کوچک" از آن دسته پروژه هایی است که در محله های منحصربه فرد با بافت معماری خاص جالب توجه می شود. با وجود متراژ کم زمین و تعبیه پارکینگ در گوشه، کاستی های عرصه های داخلی در مرتفع سازی پروژه حل شده است. با توجه به ضوابط طراحی آپارتمان در این بخش از شهر فیلادلفیا، ارتفاع ساختمان "برج کوچک" بر اساس کد منطقه بندی و فرمت بصری محله انتخاب شده است. به این ترتیب، معمار حداکثر ارتفاع مد نظر را لحاظ کرده تا در عرصه بندی طبقاتی هیچ گونه مشکلی نداشته باشد.

طراحی آپارتمان در متراژی محدود باعث شد تا فضای زندگی به شیوه عمودی عرصه بندی شود تا سهولت استفاده از کاربری در داخل و خارج به یک اندازه محیا باشد. طراحی داخلی با رعایت قواعد طراحی پنجره و ریزه کاری های سایت صورت گرفته تا محدوده دید بیرون به داخل تداخلی با فضاهای خصوصی نداشته باشد. با وجود اینکه ارتفاه ساختمان فقط 9 متر است، اما برج کوچک مانند یک آسمان خراش تمام عیار سازماندهی شده است. با داشتن یک هسته قوی از سیرکولاسیون عمودی، هر سطح شامل اندازه و کیفیتی مشابه می باشد، و عملکرد کاربران را منعطف ساخته است.

طراحی آشپزخانه در طبقه پایین و حمام بر روی آن، هر طبقه برای تعریف کاربری فضای زندگی آزادانه عمل می کند. بزرگترین چالش طراحی خانه با پلان عمودی، پیکره بندی پله های آن می باشد. پله فلزی مارپیچ به صورت یک سطح شناور دور تا دور ساختمان تعبیه شده و در بخش هایی از پنجره نمای شمالی به نماد مجموعه بدل گشته است. پله مارپیچ موجب پر رنگ شدن سیرکولاسیون خانه شده، و دیدگاه های شگفت انگیزی در داخل و خارج آپارتمان به وجود آورده است. همچنین گردش به دور پوسته خانه و گذر ار هر عرصه به شیوه عمودی، به بالا رفتن احساسات ماجراجویی کاربران خانه می افزاید.

تجربه بالا و پایین رفتن بخشی از زندگی روزمره ساختمان است، و این مورد که بالا و پایین رفتن به انحصار اعضای یک خانه درآمده، بسیار جذاب و دیدنی است. به طور عمده ساکنین شهری حاضرند تا برای یک فضای انحصاری با کیفیت هزینه کنند. زندگی در یک واحد کوچک، درون محله ای پر جنب و جوش که از تمام امکانات و فضاهای یک آپارتمان بهره برده و حریم خصوصی که به طور کامل برای ساکنین در نظر گرفته شده، یک امتیاز بزرگ محسوب می شود. آپارتمان "برج کوچک" نشان دهنده همین تعاریف در مقیاسی مطلوب با امکانات راحت است که تمام ضوابط شهری و محله ای را هم رعایت کرده است. 


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7936.html