ساخت یک کتابخانه عمومی در ساختمان قرن 17

تحریریه معماری آرل
چوب نقش تکمیل کننده برای طراحی داخلی کتابخانه عمومی در مادرید که در داخل ساختمانی ساخته شده در دهه 1600را ایفا می کند.در حال حاضرنمای بیرونی بیمارستان همانند نمایی است که در در قرن 17 ساخته شده است.اما داخل این ساختمان توسط دو معمار با تجربه به یک کتابخانه عمومی که با متریال چوب افرا ساخته شده تبدیل شده است.این کتابخانه فضایی گرم،صمیمی،یکپارچه دارد.

از آنجا که در بازسازی این ساختمان باید به هویت تاریخی آن احترام گذاشته شود و به طور کامل حفظ شود،بازسازی پیچیده تری خواهد داشت..فضای بیرون عملا بدون تغییر باقی مانده است به جز باغ مرکزی و حیاط پشتی که به منظور استفاده دوباره، نوسازی شده است.در داخل،تنها از یک متریال (چوب افرا)استفاده شده که درعین حال از ساحتار اصلی این ساختمان پیروی می کند و مابین دوقسمت جدید وقدیم تمایز قابل قبولی را ایجاد کرده است.

از خیابان،بازدیدکنندگان وارد یک راهرو بزرگ(شرق به غرب) می شوند که میتوان گفت این خیابان،خیابان اصلی برای این ساختمان به شمار می آید.این راهرو پنجره هایی به سمت حیاط مرکزی و در امتداد جنوب دارد. از سنگ تزئنی برای دیوارهای راهرو استفاده شده است.

در اینجا،معماران با استفاده از فضای نامتقارن،توانستند برای کودکان،قفسه کتاب،محل تئاتر عروسکی و... را در یک دیوار منحنی طراحی کنند.در طبقه بالا،فضایی اصلی مطالعه کردن  به همراه سه راهرو که دورتادور حیاط را دربرگفته طراحی و تعبیه شده است.سالن مطالعه به واسطه سقف اش جلب توجه می کند.سقفی که در آن چراغ های نور به صورت دایره دایره در خطوط نامرتب تعبیه شده 

تمام جرئیات ساختاری این کتابخانه مانند درها سفارشی،میزمطالعه،کتاب ها،یک زبان مشترک از متریال،زوایا و انحنا را به نمایش می گذارد که هر کدام از آن ها جزئیات مهم یک ساختار بزرگ را تشکیل می دهند.

تحریریه معماری آرل
منبع:azuremagazine.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7900.html