ساختمان اداری نیایش / بهزاد اتابکی

تحریریه معماری آرل

ساختمان نیایش با کاربری اداری در زمینی به مساحت 476 متر مربع در منطقه سعادت آباد تهران در 9 طبقه طراحی و ساخته شده که 6 طبقه ی بالایی روی همکف و هر کدام دارای دو واحد اداری میباشد. مساحت هر طبقه ی  اداری به طور متوسط 370 متر مربع میباشد و همکف ساختمان با مساحت 291 متر مربع شامل لابی و پذیرش اصلی اداری ونیز یک واحد تجاری میباشد.

معمار : بهزاد اتابکی
موقعیت : تهران، سعادت آباد، بلوار فرهنگ
مساحت سایت : 476 متر مربع،
کل مساحت زیربنا: 3258 متر مربع
کارفرما : رضا فرح بخش
عکس  : پرهام تقی اف، بهزاد اتابکی
جوایز :

  • فینالیست جایزه معمار خاورمیانه ۲۰۱۴ در بخش تجاری-اداری
  • طرح تقدیر شده در مسابقه ی ۲۰۱۵ A+AWARDS 
  • پروژه ی راه یافته به بینال ونیز ۲۰۱۵
  • طرح تقدیر شده در مسابقه ی نورپردازی ساختمان سال ۱۳۹۳
  • فینالیست جایزه معمار ۱۳۹۲

ایده طراحی ساختمان اداری نیایش

ساختمان اداری نیایش نبش یک تقاطع غیر هم سطح پر تردد قرار گرفته است-اتوبان نیایش و بلوار فرهنگ سعادت آباد, در زمینی تقریبا مثلثی شکل که قاعده آن در جنوب و راس آن رو به شمال است.
بخش مهمی از تلاش طراحی بر این بوده که در روندخلق فرم از بازنمایی شکل قناس زمین پرهیز شود. از سوی دیگر با توجه به بالا بودن انرژی حرکتی در اطراف سایت و همچنین قابل رویت بودن بنا از دو مسیر  پر تردد(حتی از درون اتومبیلهای با سرعت بالا) : از اتوبان نیایش و بلوار فرهنگ، ایده اولیه خطوط نما پدیدار شد. به مانند تصویربرداری از جسمی پرسرعت که در حرکتی سریع تنها خطوطی کشیده و گاه مواج از خود به جا می گذارد،لبه ها با حرکتی نرم، سطوح اصلی نما را به هم پیوند داده است و مرز بین نمای شمالی، شرقی و جنوبی را محو کرده است و هرچه بیشتر به آزاد شدن  و روانی فرمها در سطوحی افقی کمک کرده است.تکرار نه چندان یکسان طبقات و بر روی هم و قرار گرفتن آزاد و بی قیدآنها با پوششی تک مصالحی با رنگ روشن همراه شده تا ماهیتی همگن و یکپارچه به بنا بدهد و تیرگی سایه های پدید آمده در زیر این احجام تکرنگ، با بازی خطوط، تأکیدی است دوباره بر ایده های مترتب بر طرح.

فضا های داخلی نیز در ادامه همان ایده بازنمایی آزادی و روانی فضا هاست. واحد ها بر اساس نظام پلان باز اداری طراحی شده اند و قرار بر این بوده که بنا بر نیاز کاربر های آینده ی هر واحد و تنها با پارتیشنهایی که  بعدا بر اساس کاربری فضا ها تعریف خواهند شد تقسیم بندی شوند، و البته طراح باتوجه به فرم خاص پلانها نظر خود را در مورد تقسیم بندی بهینه در قالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارایه نموده است.
در فضاهای داخلی سعی شده تا با استفاده از پنجره هایی وسیع امکان استفاده از نور روز و همچنین چشم انداز های زیبایی از شهر، کوه و آسمان فراهم شود.از خطوط بیرونی بنا، خطوطی به درون واحد ها نفوذ کرده،ساده تر و آرامتر،و بر روی سقفها به شکل شکافهای نور پدید  آمده است که به همراه دیگر نورهای تعبیه شده در سقف تامین کننده ی نور شب میباشند. رنگ روشن و سفید دیوارها کف و سقفها در ادامه ی ایده تک مصالحی و یکپارچگی بناست.

تصاویری از فضای داخلی ساختمان نیایش

دیاگرام و پلان های ساختمان اداری نیایش
تحریریه معماری آرل
منبع : استودیو بهزاد اتابکی


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7890.html