هتل زمین خراش در قلب معدن متروکه

تحریریه معماری آرل
چند سال قبل رندهای جالبی از پروژه ای جاه طلبانه منتشر شد که از همه پتانسیل های موجود برای ساخت یک فضای اقامتی بهره می برد. طراحی هتل درون آبشاری که در عمق زمین قرار گرفته، همان قدر منحصربه فرد بود که اجرای آن را می تواند یک چالش قلمداد کرد. حفظ منابع و موانع طبیعی و تلفیق یک ساختار مناسب که به خوبی با طبیعت عجین شود، از عوامل اصلی این پروژه بود. اکنون هتل بین المللی سرزمین عجایب شیمائو، در یک معدن متروکه 88 متری در زمین به اجرا رسیده تا میزبان یک منظره شگفت انگیز برای مسافرانش باشد.

طراحی هتل زمین خراش با همکاری یک شرکت انگلیسی در لندن و شرکت معماری بزرگ در شانگهای ارائه شده، و توصیف بی نظیری از به کارگیری یک لنداسکیپ خاص در محیطی بود که بلا استفاده شده بود. این مجموعه شامل یک ساختمان 16 طبقه است که پایین تر از سطح زمین قرار گرفته که سابقاً به عنوان معدن مورد استفاده قرار می گرفت و طی سال های گذشته بلااستفاده مانده بود. هر دو شرکت طراحی متفق القول موافق بودند که نام پروژه را زمین خراش بنامند.

معمار هتل زمین خراش، مارتین جاکمن ایده یک طرح کانسپچوال از سقوط آبشار و هتل به درون یک دره را به تصویر کشید که برنده جایزه طراحی مفهومی در سال 2006 شد. همین ایده مفهومی جرقه ای را به ذهن معماران شرکت چینی انداخت تا طرح اولیه جاکمن را گسترش داده و سپس آنرا درون معدن شهر شیمائو به مرحله اجرا برسانند. اما پس از طرح های اصلاحی که توسط مارتین جاکمن و تیم معمار انگلیسی ارائه شد، مفهوم هتل زمین خراش بیشتر نشات گرفته از خود دره و محیط طبیعی پیرامون خود می باشد که با ریزه کاری هایی که توسط تیم معمار چینی بر روی محوطه و طراحی سایت صورت گرفت، به یکی از خاص ترین هتل های جهان بدل گشت.

ضوابط طراحی هتل زمین خراش بیانگر این امر است که با تحلیل دقیق، صرف زمان بیشتر و کمی جسارت بیشتر، فرمول جدیدی برای اجرای پروژه های معماری وصف کنیم تا لازم به ایجاد فضاهای تکراری نباشیم. همچنین ایده طراحی برای هتل زمین خراش به ما می آموزد که می توان از پتانسیل مکان ها و زمین های رها شده بهترین استفاده را نمود. فقط دو طبقه از این هتل (عرصه های ورودی و خدمات) در بالای سطح زمین قرار گرفته است. همچنین دو طبقه دیگر زیر آب درون معدن تعبیه شده است. پلان هتل علاوه بر کالبد اصلی به صخره های اطراف معدن هم متصل شده، به طوری که برخی فضاهای جمعی خود را با مناظر طبیعی تطبیق دهد. 
تحریریه معماری آرل
منبع: dezeen.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7871.html