ویلای پلور بهار/استودیو معماری فضای خاص

تحریریه معماری آرل
این ویلا در پلور تهران، و در زمینی به مساحت 1000 مترمربع قرار دارد و محلی برای گذراندن اوقات فراغت یک خانواده است.
اولین نکته در مواجه با طرح قرارگیری آن در  فضایی بسیار زیبا و حیرت آور است. منطقه را چشم انداز کاملی از کوه زیبای دماوند و نیز دره و رودخانه، کوهها و مراتع وسیع احاطه کرده و سایت پروژه با کشیدگی ای در طول شیب نسبتا تندی واقع شده است. از ان جایی که دسترسی به عرصه های پایین تر دشوار بوده و عرصه بالا بزرگترین عرصه موجود می باشد و دسترسی مناسبی نیز دارد، برای احداث ویلا در نظر گرفته شد.  از قبل دیوارهایی در اطراف سایت و یک الاچیق فلزی در عرصه دوم اجرا شده بود که در طول طراحی نیز حفظ شدند.

بارزترین نکته پروژه وجود کوه زیبا و مغرور دماوند در شمال شرقی به همراه دور نمایی از دهکده پلور در دامنه آن است. با توجه به پیش زمینه فوق ایده اصلی شکل گیری این پروژه پاسخ به این سوال بوده که چگونه می توان در هنگام استفاده از این ویلا همزمان این احساس حضور و هماهنگی در طبیعت بکر منطقه را داشت؟ و یا به عبارت ساده تر چگونه می توان داخل و خارج بنا را به یکدیگر پیوند داد؟
به این منظور تصاویری از قاب ها و بازشوهای شیشه ای، گشایش های عریض و طولانی و فضایی برای گفتگو دیالوگ با دماوند و طبیعت اطراف این ویلا در ذهن گروه طراحی نقش بست.

ه این ترتیب قاب هایی کوه دماوند را کادر می کند ، سقف 4 شیبه به عنوان عنصری که بتواند سطح آزاد در سقف ایجاد کند ( و در عین حال استعاره ای نیز از فرم دماوند را نیز در خود دارد) شکل می گیرد و در زیر سقف 4 شیبه پروژه پنجره هایی نواری در سرتاسر سقف ایجاد می شود. این پنجره ها در نما امتداد سقف را در داخل نمایش داده  تا حدودی سقف بنا را معلق جلوه داده و از داخل نیز در تمام اتاق ها شیاری از آسمان زیبای منطقه را به نمایش میگذارد.

در راستای هماهنگی میان خارج و داخل ، صفحات عمودی ای در طرح وجود دارد که در نما قابل مشاهده است. همین صفحات به داخل کشیده شده و بخش هایی از جداره اشپرخانه و فضای نشمین و شومینه و ... را تشکیل می دهند.
در پایان باید ذکر کرد که تلاش معماران این پروژه در جهت ساختن بنایی ارزشمند و ماندگار در این بستر خارق العاده بوده و امیدواریم که بنای ما خدشه ای به این طبیعت بی نظیر وارد نکرده باشد.

ویلای پلور بهار 90 – تابستان 92
کاری از استودیو فضای خاص
طراحان : مجتبی تسلط – محمد علی محمدیان
همکاران طراحی و گرافیک : بهرام بادین راد ، حامد سرحدی ، مهیار تسلط
سازه: محمد کامران زاده
مدیر پروژه : محمد تسلط
اجرا: استودیو طراحی و ساخت فضای خاص – سعید خلیلی
محوطه آرایی: سحر توکل
عکس: اشکان باقری اقدم
مساحت زمین: 1000 مترمربع
مساحت زیر بنا: 450 متر مربع
موقعیت : جاده هراز- پلور-منظریه- شهرک ابراهیمیتحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7817.html