همزیستی سالن رقص با ساختمان اداری در بالاترین نقطه

تحریریه معماری آرل
کلاس رقص Espaco Nucleo Pulso فضایی برای تمرین و آموزش درک و آگاهی بهتر بدن می باشد. این موسسه در بالاترین طبقه یک ساختمان بلند اداری طراحی شده و انواع فعالیت های ورزشی-فرهنگی را میزبانی می کند. رقص یکی از المان های فرهنگی و سنتی کشور برزیل محسوب شده که همین امر طراحی کلاس را هائز اهمیت ساخته است.

طراحی سالن رقص Espaco بنا به خواسته استاد کلاس نیازمند یک پلان داینامیک و عملکردگرا بود تا حس مرکزی برای درمان روح، ذهن و بدن را برای هنرآموزان اعمال نماید. لذا فعالیت های گروهی که مختص ویژگی های فیزیکی و آناتومی بدن انسان بوده، بیشتر با خصوصیات جنبش های فرهنگی برزیل هم راستاست. 

مفهوم طراحی کلاس رقص شهر سائوپائولو، تجدید ساختارها و تبدیل یک دفتر معمولی باز با سقف کوتاه به محدوده ای بدون ستون و پوشش های سازه ای بود تا بتواند نیازهای یک سالن رقص به سبک های سالسا، سامبا و زومبا را پشتیبانی کند. عرصه های کلاس رقص شامل: سالن انتظار، رختکن و راهروی پیشخوان می باشد که در نهایت به سالن اصلی تمرین هدایت می گردد. به طور کلی وقتی با متراژ محدودی طرف باشیم، فشرده سازی کاربری ها توسط سیرکولاسیونی منظم یک امر ضروری است. به همین علت یک دفتر برای فضای معالجه، آشپزخانه، دو سرویس بهداشتی و کمدهای وسایل شخصی به صورت فشرده نزدیک به هم تعبیه شده اند.

یکی از چالش های طراحی سالن رقص، همزیستی آن در یک ساختمان اداری بود. سکوت یک عامل کلیدی برای این کاربری درر فضایی اداری به شمار می رود. به همین منظور تعبیه یک سیستم کاهش آلودگی صوتی و لرزش برای چنین پروژه ای بسیار هائز اهمیت بود. به همین علت کف طبقه کلاس رقص را نسبت به طبقه پایین، ارتقاء داده و مابین این فاصله را با فوم و فوم بتن بین اسلب ها به اجرا درآورده اند. این عناصر سیاه رنگ به عنوان پس زمینه ای برای سقف مجموعه مورد استفاده قرار گرفتند تا ساختار چوبی زیر خود را برجسته و نمایان سازند. ساختار چوبی زیر سقف با الهام از سبک خانه های سنتی ژاپنی ساخته شده که در استحکام و تقویت محورهای سقف و پنجره تاثیرگذار می باشد. علاوه بر شکل ساده سازه که عملکردی سازه ای دارد، طراحی نورپردازی خطی که بین دو لایه چوب صورت کرفته، آنرا به المانی زیبا و شاخص تبدیل نموده است. همچنین این سازه چوبی ارتباط بصری مناسبی با کف سالن رقص (که از جنس چوب بامبو ساخته شد) برقرار می کند. 


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7774.html