طراحی ساختمان مسکونی سه طبقه در اقلیم گرم و مرطوب

تحریریه معماری آرل
آپارتمان مسکونی "دای کیم ویتنام" پروژه ای در زمینی به ابعاد 4*14 متر مربع می باشد که با ریتم و فضای اطراف خود ارتباط برقرار کرده تا پروژه به هارمونی عملکردی و بصری دست یابد. طراحی ساختمان در خیابان های ویتنام با خلق دو ویژگی ضروری از پیش شرط های آن به شمار می رود: نور طبیعی و تهویه طبیعی مطبوع.

هماهنگی پوسته و بازشوهای پروژه با نور خورشید، مسیر باد طبیعی و پوشش گیاهی سبز جزء بهترین راه برای ساخت یک خانه با حداقل امکانات و کیفیت بالای زندگی است. راه حل های نامتعارفی برای طراحی ساختمان مسکونی دای کیم ارائه شده تا مرز بین بالا و پایین را خنثی کند و ارتباطی پیوسته بین سرتاسر خانه پدید آورد. این موارد برای از بین بردن حس ساختمان 5 طبقه می باشد تا کاربران حسی سیال را در آپارتمان تجریه کنند.

معمارن از راه پله متصل به کف طبقات به عنوان هال خانه بهره بردند تا ساکنین حس فرود مستقیم از بالا به مرکز اتاق را تجریه کنند و حسی از فضای حریم شخصی را به شیوه ای منحصربه فرد مشاهده نمایند. فضای سرویس بهداشتی به خاطر تراکم بین عرصه های خانه و ایجاد پلان انعطاف پذیر، در محدوده ای مجزاتر نسبت به خانه قرار گرفته است. با جداسازی سرویس از دیگر عرصه های خانه، ارتباط فضایی پروژه بهینه گشته است.

یکی از مواردی که معمارن در طراحی آن توجه زیادی داشتند، ارتباط دادن طبیعت با گوشه و کنار خانه بود. تقریبا در هر مکان بازشو یا نورگیری وجود دارد که با پوشش گیاهی (حتی به صورت غیرمستقیم) در ارتباط است. این درختان و بافت سبز فضا را رمانتیک و نرم کرده، و احساس آرامش بخش را در ساختمان ارتقا می دهد. به عنوان خانه ای که نسبت به محور غربی سایت واقع شده، می بایست محاسباتی در جهت کاهش گرمای ساختمان صورت می گرفت. طراحان با ارائه یک محدوده سه لایه ای دمای بالای ساختمان را کاهش دادند.

لایه اول یک دیوار خارجی با ضخامت 22 میلیمتری است تا از درون ساختمان را از تابش مستقیم خورشید در امان نگاه دارد. لایه دوم بافت سبز است که از ورود گرد و غبار محافظت می کند و در جریان هوای خنک هم تاثیرگذار بوده و دمای گرم را به بیرون ساختمان هدایت می کند. لایه سوم شامل بازشوها و دیوارهایی است که با شیشه کاور شده اند تا نور را به اندازه کافی دریافت کنند و نور مستقیم آفتاب را بشکند. پنجره های ساختمان نقش پررنگی در تعدیل هوا، خُنک کردن و نور ساختمان ایفا می کنند.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7737.html