طراحی خانه B + B، زندگی در بازی نور و سایه

تحریریه معماری آرل
معماری خانه B + B  زبان سبک مینیمال با چاشنی های نوگرا می باشد. ورودی خانه B + B از طریق محدوده عمومی قابل دسترس است که از طریق یک مسیر معمارانه با رمپ در سمت شرق ساختمان امکان پذیر می باشد. محدوده ورودی کنار یکدیوار سوراخ دار قرار گرفته است و به طور شگفت انگیزی بازتاب نور را از خود عبور می دهد. اقلیم برزیل به گونه ای است که تعبیه دیوار بتنی با حفره های متعدد در تعدیل سازی ها نقشی اساسی دارد. این فضای بینابینی، وسط بین حریم خصوصی داخلی و باغ بیرون واقع شده است. 

رمپ طولانی و صاف خانه انتقال از داخل به خارج را فراهم می کند و احساسات افراد داخل خانه را با این دیوار نورگیر تغییر می دهد. این شیوه معماری به شدت در معماری مدرنیسم برزیل مورد استفاده قرار گرفته، و اگر صریح عنوان کنیم این شیوه تا حد زیادی مد شده است. رمپ به صورت رادیکال در سیرکولاسیون های عمومی و فضاهای ارتباطی مورد تاکید معمار می گیرد، و در عین حال دستورالعمل های ارتباط بین فضاها را به خوبی اعمال می نماید. اما همیشه یک عدم اطمینان در مورد شخصیت چنین رمپ ها و عنصرهای ارتباطی وجود دارد: این فضا داخلی است یا خارجی؟

استفاده و کاربرد خاصیت های معماری مدرنیسم در برزیل تقریبا از 30 سال گذشته آغاز شده و تا به امروز زیاد شده است. این دیوارهای نورگیر یک راه حل برای پوشش فضاهای داخلی یا خارجی با مقیاس های بزرگ می باشد که در اقلیم گرمسیری و مرطوب کاربرد دارد. این شیوه معماری اجازه می دهد تا سایه بدون مسدود کردن جریان هوا و نسیم خنک به دورن ساختمان نفوذ کند.

محوطه اجتماعی خانه یک احساس راحتی و آسایش در فضای باز را بدون از بین بردن ساختارهای بیرونی و داخلی به کاربران منتقل می کند. درب کشویی 3.5 متری اجازه داده تا آشپزخانه به طور کامل به اتاق ناهارخوری متصل گردد. کانتری که برای تهیه و صرف غذا مورد استفاده قرار میگیرد در پشت پنجره ای قرار دارد که رمپ عمومی از آنجا گذشته و نور طبیعی به واسطه دیوار الگودار به درون ناهارخوری نفوذ می کند. بنابراین آشپزخانه به فضایی مینیمال، نورگیر و دلنشین تبدیل شده است.

از مقاصد عادی معماری در طراحی داخلی خانه، تعبیه اتاق های خواب در طبقه بالا بود تا ساکنین دید مستقیم و کاملی به منظره باغ داشته باشند. از طریق یک راه پله در داخل، دسترسی به نشیمن و اتاق های طبقه بالا تسهیل شده است. عناصر و المان های چوبی این طبقه، امکان کنترل شدت نور روز را فراهم آورده و در کنترل دمای بالای منطقه تاثیرگذارند. چوب بهترین متریال برای تعدیل سازی رطوبت و گرمای خانه در برزیل محسوب می شود.

استفاده از متریال های خام مانند بتن اکسپوز و چوب، منظری سرزنده را ارائه می دهد که به مرور زمان و به واسطه فرسایش تغییر ظاهر می دهد. موردی که به صورت عمد برای ساختمان در نظر گرفته شده تا تغییرات بصری حس گذر زمان تا حدودی بر روی کالبد ساختمان ملموس سازد. معماری خانه B + B به دنبال ایجاد یک فضای راحت و دنج بوده تا بطور روزانه توسط ساکنین آن مورد استفاده قرار بگیرد، و همچنین فضای مناسب برای جمع های خانوادگی یا پارتی های کوچک باشد.


تحریریه معماری آرل
منبع: Archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7686.html