طراحی سالن تئاتر با الهام از پازل هنری چین باستان

تحریریه معماری آرل
معماران و طراحان استیو چیلتون کانسپتی بر اساس پازل کُروی چینی ارا ئه داده اند تا ارتباطی بین دنیای بی کران هنر و سنت های این کشور خلق نمایند. آمفی تئاتر کروی شکل 2 هزار نفری گوانگژو، با تاثیر از یک اِلمان باستانی چینی به نام پازل کُروی طراحی شده، و از تزئینات مجسمه ای بهره برده که هر کدام به طور آزادانه حرکت می کند و از یک متریال یک تکه ساخته خواهد شد.

طرح سالن تئاتر چیلتون با الهام خاصیت های خالق پازل کره ای شکل به نام یو (Yu) منتشر شده است و در جست جوی فراخواندن مشخصات و کیفیات ظریف هنر باستان در مکانی هنری به واسطه یک حجم کروی بوده است. توده ای که الگوهای نا متقاون و هندسه ای پیچیده را شامل می شود و بهترین موضوع یا نگاره برای معرف شخصیت هنر چینی است. ساختار اصلی تئاتر از یک پوسته دولایه گنبدی شکل از متریال GRC (بتن فایبرکلاس تقویت شده) می باشد که با سازه های فولادی لوله ای شکل کاور شده تا در هنگام دوران از مقاومت و عمر بالایی برخوردار باشد.

بازدیدکنندگان از طریق یک ورودی اصلی به درون تئاتر هدایت می شوند. طراحی ورودی اصلی ترکیبی از سطوح کُروی شکل آفسِت شده است که الگویی نامتقارن وری هم افتاده را بر روی هم همپوشانی می کنند که شباهت زیادی به پازل کره ای شکل دارد. هندسه های بر روی پوسته سالن با تاثیرپذیری از کرکرهای چوبی سنتی منطقه گوانگژو ساخته شده است. روکش فلزی طرحدار دیوار با اهداف مختلفی طراحی شده است. اندازه و جایگذاری پوسته ها بهینه شده اند تا تعداد مشخصی از تاثیرات حرکات پوسته قابل لمس کند. محسابات تعداد و ابعاد پوسته باعث می شود تا هزینه ساخت نما به اندازه چشم گیری کاهش یابد.

نمای تئاتر در قالب روکش فلزی تلاش می کند تا پیچیدگی و تخلخل پازل واقعی را جذب کرده و به نمایش بگذارد. در حالی که توزیع مناطق پیچیده نما به گسترش فضای ارائه بیرونی برای عموم مردم منجر شده است. الگوی پوسته نما از طریق یک شبکه مثلثی بر پایه هندسه چند وجهی ژئودزیک طراحی شده تا ساختاری بهینه و قابل درک خلق کند. فرمت الگوی نما به صورتی است که اشکال لوزی و ذوزنقه شکل همانطور که از زمین فاصله گرفته به سمت داخل یا سقف هدایت شدند، ابعادشان کوچکتر شده است. 

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7685.html