متریال فیبر سیمان در معماری: 9 مثال جالب توجه

تحریریه معماری آرل
به ساختن نمای ساختمان سبک و مدولار با ظاهری روستایی علاقمندید؟
فیبر سیمان یک متریال ترکیبی است که از سلولز، سیمان و مواد معدنی ساخته شده، و قابلیت اجرا در مکان های پرنور را داراست. از ویژگی های این ماده می توان به غیرقابل اشتعال بودن، مقاوم در برابر بارندگی، ارائه پوسته نما با بافت های متنوع با رنگ های گوناگون اشاره کرد. پنل های فیبر سیمان به راحتی قابل کنترل و مدیریت بوده، و پیکره بندی آنها به گونه ای است که بادخور هستند و می توانند با نماهای غیرمتقارن چفت شوند. در ادامه مطلب 9 پروژه معماری با  نمای متریال فیبر سیمان معرفی کرده ایم تا الهام بخش ایده های شما باشد.

1.خانه 24 واحده-Zanon + Bourbon Architects


نمای خانه 24 واحده متشکل از پنل های بلند یکپارچه است که با قاب های فلزی متصل شده و شامل پنجره های چوبی با روکش لاک الکل می باشد. ترتیب تصادفی پنل های سیمانی، جهت گرایی و حرکت مختلفی را در نما به نمایش گذاشته است.

2.خانه کوچک یک طبقه Hoffstad- Knut Hjeltnes


این پروژه در یک زمین مرطوب و باتلاقی قرار دارد، و نصب پنل های فیبر سیمان بهترین گزینه اقتصادی برای چنین پروژه ای محسوب می شود. پوشش فیبر سیمانی از سازه چوبی خانه محافظت  می کند، و از زیبایی بصری کافی برای زینت بخشیدن به پروژه برخوردار می باشد.

3.چراغ خانه- Room11 Architects


پرسپکتیو پروژه یک نمای کلی از صفحات سیمانی، شن، گیاه، درب و پنجره های چوبی را وسط یک بافت خاکستری به نمایش می گذارد. یک ترکیب همگون که دیوارهای روشن سیمانی شاخص ترین کالبد آن است.

4.ویلا GK- CORE Architects


در این پروژه طی یک استراتژی، پنل های سیمانی با دو هدف به صورت یک صفحه سوراخدار ساخته شده اند. اول اطمینان از ایجاد یک پوسته برای خلق حریم خصوصی، و دوم پوششی بصری برای ایجاد نور و سایه. حفره ها بخشی از تابش را فیلتر می کنند و به میزان مناسب نور را به داخل فضا هدایت می کنند.

5.خانه GZ-استودیو Caceres Lazo


بنا به گفته معماری خانه GZ، پنل های سیمانی برای پوشش سازه فلزی خانه به کار رفته اند و فرم خانه را تعریف می کنند. یک فضای خلاء بین پنل های سیمانی و دیوار داخلی ایجاد شده تا محدوده برودت حرارتی ایجاد شود. این فضای خلاء رنگ، روکش نما و بافت سیمان را یکپارچه نگه می دارد.

6.مرکز مشاوره بیماران سرطانی- EFFEKT


این بیمارستان به واسطه نمای فیبر سیمان سفید خود توانسته واحدهای مختلف پروژه را با هم متحد و یکپارچه کند. فرم شکسته و شیبدار سقف به واسطه رنگ سفید و پنل های افقی با هم همپوشانی شده اند و یک مجموعه یکپارچه را به نمایش می گذارند. هر کدام از ساختمان ها دارای عملکرد متفاوت و خاصی هستند که به واسطه شکل بصری خود قابل شناسایی می باشند، اما پیکرده بندی ساختمان به واسطه رنگ خلوص متریال نما از هارمونی زیبایی برخوردار می باشد.

7.City Square Mortsel / ABSCIS Architecten


این ساختمان مسکونی در بلژیک یکی از نمادهای معماری با این متریال به شمار می رود. پنل فیبر سیمان به رنگ نو مدادی،و در ابعادی تصادفی که به قاب های چوبی پنجره تلفیق شده اند.

8.خانه DE BAEDTS- Architektuuburo Dirk Hulpia

این خانه با قرار دادن یک نمای جانبی نسبتا بسته که فقط در نقاط خاصی از پنجره به صورت یک پوسته شکسته تعبیه شده، ترکیب فوق العاده ای از سیمان و آجر را ایجاد کرده است. تعادل غیرقرینه نما جلوه خاصی از ترکیب آجر و سیمان را به نمایش گذاشته است.

9.خانه روستایی CM- Paolo Carlesso

معمار با جسارت قابل توجه خود سقف این خانه را هم مانند دیوارها با پنل های سیمانی اجرا کرده تا یک چهره یکپارچه به کل خانه دهد. پنل ها بر روی پوشش پنجره ها هم تعبیه شده اند، و در زمانی که نورگیر پنجره ها بسته شود، یک پوسته یکدست از صفحات سیمانی را مشاهده می کنیم.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7630.html