طراحی ویلا V آذربایجان غربی/آتلیه معماری مکعب سفید

تحریریه معماری آرل
ویلا V در محدوده شهر ماکو آذربایجان غربی، نزدیک دامنه های کوهستانی شهر واقع شده است. این پروژه با عقب نشینی از شهر و قرار گرفتن در حاشیه شهر به فضای دنج مبدل شده که بتوان روزهای راحتی را در فضای کوچک آن سپری کرد. طراحی ویلای 100 متری V توسط آتلیه معماری مکعب سفید انجام شده است. 

اولین چالش طراحی ویلای V ارتباط بین فضای داخل و خارج ساختمان بود تا دیالوگ مناسبی نسبت به زیربنای 100 متری و محدود های باز و بسته پروژه فراهم گردد. تضاد بین داخل/خارج به طریقی تشریح شده که معماری به واسطه طراحی داخلی و کالبد بیرونی مالک بخشی از جهان اطراف خود می باشد. انگار معماری و تعریفش در این پروژه نسبت به اطراف  خود ارجحیت دارد. این پروژه به دنبال لغو محدودیت ها و خلق یک ارتباط قوی بین درون و بیرون برای انسان بوده تا تلاشی برای غلبه بر نیاز به فضاهای اضافه دست و پاگیر، و خلق فرمی پویا و عملکردگرا بوده است. 

ساختمان ویلا در منطقه ای با طبیعت بکر قرار دارد و می توان سلطه طبیعت بر پروژه را در همان نگاه اول متوجه شد. حجم های ساختمان مستقل و ترکیبی از سادگی فرم ها با خطوطی  می باشد ک در فروتنی ساختمان تاثیرگذار بوده و با طبیعت مرموز اطراف خود عجین شده اند. تراس کشیده شده به صورت یک کنسول بلند بتنی طراحی شده که در انتها توسط یک ستون V شکل ساپورت می شود. این محدوده یک عرصه بی نظیر برای تماشای مناظر و طبیعت اطراف در نظر گرفته شده تا ساکنین تسلط کاملی به دشت سبز جلوی ساختمان داشته باشند. 

چالش دیگر طراحی ویلا به محدوده 45 متری زمین ساختمان اختصاص داشت. طبقه همکف توسط یک پلت فرم به زمین دشت متصل شده و شامل عرصه های نشیمن، آشپزخانه و پذیرایی است. طبقه اول ویلا به 2 اتاق خواب و حمام اختصاص یافته است. این دو سطح توسط یک راه پله به هم مرتبط شده اند، و برای حل چالش حفظ فضا و محیط سبز به بدنه ساختمان متصل شده و نقشی اساسی در شکل و فرم ساختمان داشته اند. راه پله یک هسته جانبی با دو عملکرد می باشد. ابتدا طبقه همکف را به اول در درون ساختمان مرتبط کرده، و سپس سقف راه پله یک مسیر به بام ساختمان می باشد که فضایی بی نظیر برای تماشای مناظر کوهستان است. طراحی استخر بر روی پلتفرم شرقی برای بهبود تهویه نشیمن همکف می باشد.

طراحی نمای ویلا با انتخاب متریال هایی متناسب با کانسپت و اقلیم پروژه بوده است. ترکب نما به گونه ای است که اول نور را به راحتی به درون ساختمان نفوذ دهد و سپس هویت ساختمان را برجسته سازد. انتخاب سنگ بازالت برای پوسته اصلی ساختمان ریشه در تاریخ سنگ تراشی منطقه داشته و به عنوان یک متریال بوم آورد با چوب ترمو و بتن ترکیب شده است. طراحی پنجره های گسترده برای افزایش سیالیت و شفافیت محیط درون ساختمان در نظر گرفته شده اند. 

معمار: آتلیه مکعب سفید
موقعیت پروژه: ماکو، آذربایجان غربی، ایران
همکاران پروژه: هنگامه رضایی، محمد اسدزاده
متراژ پروژه: 2017
سال اتمام ساخت: 2017
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7583.html