طراحی هاستل اقتصادی با فضای انعطاف پذیر

تحریریه معماری آرل
طراحی هاستل با متراژ نسبتا کوچک نیازمند پلانی انعطاف پذیر به همراه فضاهای مرتبط وچندکاره می باشد. رویکرد طراحی پروژه فوق بر روی تعمیر و افزودن به اندازه ساختار فضا بوده است. به همین دلیل ابتدا ساختار اصلی ساختمان حفظ و نگهداری شده، و سپس تمام کاربری های معماری به فضا الصاق گردیده است. پس از بررسی متریال و ساختارهای ساختمان، تمام دیوارهای چوبی برداشته شدند، و پس از تعمیر و نقاشی برای پوشش فضاهای داخلی مورد استفاده قرار گرفتند. این جزئیات و حفظ  ساختار در پنجره های پروژه هم لحاظ شده و فقط شیشه های جدید برای پنجره ها خریداری شده است.

پلان هاتسل به واسطه ارتباط فضایی انعطاف پذیر خود، شامل محیط استراحت به همراه دکوارسیون و مبلمان های نامتشابهی است. لذا برای کنترل و  مدیریت بهتر فضا، ساختمان شامل یک خوابگاه 4 تخته و 6 تخته در طبقه همکف می باشد که مختص خانم ها بوده و از حمام و سرویس بهداشتی مشترک بهره می برند. سپس دو تخت 3 نفره، یک تخت 4 نفره و یک تخت 6 نفره در طبقه اول و دوم برای آقایان لحاظ شده است. طراحی دکوراسیون داخلی به صورت مدولار می باشد تا عملکرد و دسترسی کاربران را تا حد امکان آزاد بگذارد. مثلا تخت یا میز کار و قفسه ترکیب شده، و تخت خواب ها توسط پرده های نازک جدا شده اند تا کمی حریم خصوصی برای کاربران در نظر گرفته شود. 

نشیمن و ناهارخوری هاستل یک فضای ترکیبی جالب و هوشمندانه است که از مبلمان تعلیقی توری بهره می برد و ورودی آن توسط پرده های قابل تنظیم پوشیده شده است. کاربران می توانند در این فضا به هر نحوی که راحت هستند استفاده کنند. مثلا دراز کشیدن بر روی تخت فنری یا نشستن بر روی زمین این امکان را می دهد تا راحتی درون خانه خود را حس کنند. ساختمان کوچکتر هاستل شامل دو اتاق خصوصی و سه حمام در طبقه همکف می باشد که در کنار 3 اتاق خصوصی قرار گرفته و تراسی تفریحی را در سطح بالاتر ایجاد نموده است. 

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7560.html