ویلا جلال آباد / حجم سبز / تقدیر شده در جایزه معمار 97

تحریریه معماری آرل

پروژه ویلای درچه در باغی درجلال آباد درچه اصفهان واقع شده است. زیر بنای پروژه 143 مترمربع در یک طبقه است. ساختمان برای استفاده خانواده مهندس مانی طراحی شده که البته اغلب به صورت دسته جمعی و مقطعی از ویلا استفاده خواهند کرد.

ایده های اصلی طراحی ایجاد فضای یکپارچه قابل توسعه به فضای نیمه باز برای مهمانی های خانوادگی بوده است. ایده اصلی ساخت پروژه با توجه به بستر طراحی استفاده از فناوری و مصالح ساده، بومی و در دسترس برای ساخت و استفاده حداکثری از سامانه های غیرفعال (passive) انرژی و حفظ آن بوده­ است. گشایش فضایی و ایجاد فضای نیمه باز ، ایجاد حداکثر دید به باغ و حذف گشودگی های غیر ضروری برای بهینه سازی انرژی و همچنین سایه اندازی بر روی سطوح شفاف جزء سیاست های طراحی پروژه محسوب می گردد.
اولین نکته برای طراحی پایدار دخل و تصرف حداقلی در زمین های طبیعی است. پروژه دارای فونداسیونی برای یک ویلای دو طبقه بود که ساخت این ساختمان به دلیل تعداد طبقات و مشکلات دیگر از سال 89 منتفی شده  بود. با توجه به درختان و باغ موجود سعی شد برای جلوگیری از تخریب فضای سبز سایت ساختمان بر روی فونداسیون قبلی بنا شود. ویلا با درخواست کارفرما به صورت فضای یک پارچه قابل توسعه برای استفاده تعداد بیشتر به صورت همزمان طراحی شد.

جهت تامین بیشترین دید و در عین حال کمترین تابش در روزهای گرم سایه بانی در قسمت طولی ساختمان ایجاد شد که این  فضای نیمه باز به صورت ایوان دلپذیری رو به باغ طراحی شد.
ساختمان دارای بادگیری است که دو کاربرد همزمان دارد. این سازه هم ارتفاع قرارگیری منبع آب را تامین می کند و هم با جزئیاتی که برای آن در نظر گرفته شده تهویه طبیعی ساختمان را در فصول گرم بهبود می بخشد. بادگیر به گونه ای قرار گرفته است که در ورودی باد به سمت جهت باد مناسب قرار گیرد هوا پس از ورود از روی حوضچه ای که روی سقف فضاهای خیس قرار گرفته است عبور می کند و از راه دریچه ای که در نظر گرفته شده تهویه ای طبیعی برای ساختمان فراهم می کند.

در انتخاب مصالح در عین استفاده از سنتی نظیر آجر به عنوان مصالح بومی، مسائل تکنیکی ساخت مانند عایق حرارتی پوسته های ساختمان رعایت شده است. دیوارها به صورت دو پوسته آجری در داخل و خارج و یک لایه عایق وسط طراحی شده که هر دو پوسته داخلی و خارجی به عنوان سطح نهایی عمل می کنند.

مسئولیت: طراحی
معماران: احسان محمدی، علی بصیری
سال اتمام: 2017
مکان پروژه: جلال آباد، اصفهان، ایران
مساحت سایت: 2400مترمربع/ 143مترمربع
سازه: بهروز محسنی
تاسیسات مکانیکی: یاور صداقت کیش
تاسیسات برقی: رسول ایزدی
عکس: فرشید نصرآبادی
جوایز : تقدیر شده در جایزه معمار سال 97
 

تحریریه معماری
منبع : شرکت حجم سبز


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7558.html