طراحی هتل باغ با حغظ تعادل بین طبیعت و معماری

تحریریه معماری آرل
طراحی و معماری هتل باغ مورِت (Myrtle) چین، یک توالی از هارمونی بین طبیعت و معماری را به رخ می کشد. فرم دوار و حلقه ای هتل در یک باغ با گل های مورِت واقع شده که یکی از بزرگترین باغ های آسیای شرقی می باشد. هتل با تایپوگرافی و سطوح سایت پروژه مخلوط شده است تا حدودی در شیب تپه واقع شده است. با توجه به اختلاف سطح در سایت پلان، هتل دارای دیدگاه ها و ظاهری متفاوت می باشد. در حالی که محور هتل شمالی-جنوبی می باشد، و برای حفظ پیوستگی سعی شده تا یک مجموعه یکپارچه با چشم انداز و کاربری زیاد طراحی شود. 

پلان هتل برای اینکه از سیرکولاسیون منظم و فضاسازی بهره لازم را ببرد، تیم طراح عرصه های خدماتی-رفاهی را به حلقه جنوبی مجموعه منتقل کردند. لذا چشم انداز جنوب هتل به فضاهای خدماتی و رستوارن هتل اختصاص یافته است. یک خط مسیر منحنی زیر حجم دوار هتل قرار دارد و به عنوان محدوده آزاد برای گردش اقامت کنندگان و مهمانان می باشد تا به طور ناخوداگاه وارد یک سیر حرکتی در باغ شوند. مابقی مناطق هتل هم به سه بخش تفکیک شده اند: آشپزخانه، اتاق ها و فضاهای مدیریتی. لابی هتل بین محدوده آشپزخانه و مدیریتی واقع شده تا بتواند نیازهای  این دو بخش را مدیریت کند. 

کانسپتی برای نور و تهویه و منظره

طبقات بالای هتل به مناطق خصوصی اختصاص یافته و شامل 146 اتاق می باشد و هر اتاق این ویژگی را دارد که منظره ای از باغ را برای مهمانان ارائه دهد. هرکدام از دایره های ساختمان یک پارک به همراه آبگیر کوچک و بافت گیاهی منحصربه فرد می باشد که در تسهیل تهویه و بادگیر بودن مجموعه نقش دارد. فرم دوار هتل صرفاً با شاخصه های بصری طراحی نشده، بلکه یک شیوه هوشمند برای کنترل باد و سرمای به نسبت سرد بود است. محور قرارگیری هر کدام از دایره ها به نحوی تعبیه شده که سِیر حرکتی باد را دریافت و سپس درصد بیشتر آن را دفع می کند. مانند یک فیلتر، باد شدید را کنترل، و سپس هدایت می کند. البته این دایره ها فیلتر نور هم محسوب می شوند و در طول روز نور طبیعی مناسب را به تمام اتاق های هتل منتقل می کنند. به این ترتیب تمام اتاق های هتل از نور طبیعی بهره می برند.

طراحی نمای هتل بسته به موقعیت اتاق ها و متراژ آنها، دارای عمق روشنایی متفاوتی را ارائه می دهد. تغییر متراژ اتاق ها، بالکن های کوچک و باریکی را در حاشیه داخلی دایره ها ایجاد کرده است. اما تراس های حاشیه های بیرونی بزرگتر و گسترده تر بوده و منظره پانورامایی را برای ساکنین ایجاد می نمایند. طراحی هتل مورِت (Myrtle) تاثیر نسبتا زیادی از سبک معماری ارگانیک گرفته و با ترکیب با طبیعت اطراف به خلوصی پایدار دست یافته است. 

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7516.html