طراحی داخلی کلینیک دندان پزشکی مدرنیته

تحریریه معماری آرل
طراحی داخلی کلینیک دندان پزشکی CREDUS پکن چند رویکرد مهم و بنیادی را در سیستم خود حفظ نموده است. ارائه یک محیط حرفه ای و کارآمد، به همراه تاثیرپذیری از سبک مدرنیته که ترکیبی منحصربه فرد و دوست داشتنی از یک فضای درمانی به شمار می رود. کارفرمیان پروژه می خواستند اطمینان حاصل کنند که فضای کارشان یک محدوده امن و ساده را در ذهن بیمار خلق کند و در مدتی که مراجعه کنندگان به این کلینیک دندان پزشکی مراجعه می کنند، وقت خود را با خیال آسوده در این مکان بگذرانند. 

به واسطه متراژ محدود این کلینیک، تقسیم بندی فضایی و ارتباط عرصه ها با چالش روبرو بود. بخصوص اینکه پزشکان نمی خواستند یونیت دندان پزشکی آنها در یک اتاق با دیوارهای شیشه ای قرار بگیرد. ابتدا تفکیک منطقه پذیرش طراحی شد که در هنگام ورود مراجعه کننده می بایست معرف فضا و کاربری آن باشد. عرصه پذیرش درون طراحی دیوارها و سقف حجاری شده و بخشی از یک واحد کلی می باشد. 

طراحی تمام فضاهای کلنیک در طول یک جریان سیال اتفاق افتاده و فضاهای کوچک جزئی از فضاهای کلی می باشند. اتاق یونیت و بیماران به واسطه منحنی های دیوارها پشت فضاها تعبیه شده تا هم اتاق طبق خواسته کارفرما از دید مراجعه کنندگان پنهان بماند، و هم تفکیک فضاها به واسطه کانسپت طراحی و محدودیت دارای متراژ استانداردی باشد. خطوط منحنی دیوارها به هسته اصلی پذیرش، اتاق یونیت، اتاق عکس برداری و انبار تبدیل شدند. رنگ سفید دیوارها و نورپردازی به واسطه عنصر مینیمالی خود، به مراجعه کننده و کاربران حس آرامش بخشی می دهد. 

اتاق های معالجه و درمان دنباله ای از طراحی ریتمیک پروژه می باشند که هم پشت دیوارها پنهان شده ، و هم تفکیک فضایی را به خوبی انجام می دهند. ترکیب عناصر تیره تر مانند پارکت کف و قرنیز سیاه رنگ دیوارها، یک حس تعادل را در محیط ایجاد می کند و اتمام حجتی بر ویژگی سبک مدرنیته پروژه می باشد. خطوط افقی کرکره ای دیوارها در ترکیب رنگ های تیره و روشن فضا، در تکوین سبک مدرنیته این کلینیک به کار رفته تا کارفرما فقط یا یک فضای مدرن عملکردگرا روبرو نشده و حس یک مکان سبی نهایت ساده به او دست ندهد.
تحریریه معماری آرل
منبع: archello.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7464.html