طراحی ویلای لوکس با تب ماشین های اسپرت

تحریریه معماری آرل
اگر شما یک ویلای تفریحی مدرن با تمام امکانات لازم همچون دفتر کار، استخر شیشه ای، اتاق های بزرگ و تراس های گسترده را درخواست بدهید، می توان به سرعت به کانسپ اولیه درون ذهن شما رسید. اما اگر یک علامند به خودروهای گران قیمت و مدل های محدود باشید و بخواهید در مدت زمانی که در ویلا سپری می کنید خودروها جلوی چشمتان باشد، روند طراحی چنین پروژه ای به کلی تغییر می کند. کارفرمای ویلای OKS علاقمند به ماشین های گران قیمت و اسپرت است و برای او حائز اهمیت بوده تا ازفضای کافی برای تعبیه خودروهای خود بهره ببرد.

ویلای مسکونی OKS برای یک خانواده 6 نفره طراحی شده است. این ویلای بزرگ از سه واحد مجزا تشکیل شده که دارای حریم های خصوصی مجزا می باشند و به واسطه استخر شیشه ای بزرگ به هم مرتبط شده اند. با توجه به نیازهای خانواده و عملکردهای مورد نیاز آنها، زیربنای پروژه در 3 هزار مترمربع در 4 طبقه گنجانده شده است. 

معماری ویلا برای رساندن مقیاس آن به ابعاد یک خانه خودمانی بوده است. لذا ویلا برای پدیدار ساختن عرصه های عمودی زیرین یک منفذ مشترک را تشکیل داده که شامل منظره کاربری هایری : استخر شیشه ای و پاویلیون شیشه ای خودور بوده است. دسترسی اصلی خانه با توجه به سطح زمین در همتراز ترین نقطه سایت نسبت به زمین قرار گرفته و بخش خدمات و کار زیر سطح اصلی ویلا قرار گرفته اند. توابعی که زیر ساختمان اصلی قرار گرفته اند شامل : گاراژ اصلی، محل خدمه، اتاق مکانیک، انبار و گالری مخصوص رو به استخر می شود. 

طراحی مفهومی خانه به منظور ارتقا کیفیت بصری و عملکردی بوده که بتواند فراتر از حد تصور عمل کند. فضاهای برجسته زیادی در این ویلا قرار دارد که به طور عمدی در برخی نماها برای ساکنین هم محصور و مخفی است. برای مهمانان پس از گذر از ورودی اصلی و کنسول سنگی، یک شیب نزولی وجود دارد که آنها را به سمت گالری خودروها منتهی می کند. این فضا به طور اختصاصی برای تعبیه 6 ماشین سوپراسپرت طراحی شده است. 5 خودروی اسپرت و یک فراری F40 استثنایی که به عنوان محبوب ترین نسخه در اتاقک خلبانی شکل قرار گرفته اند. خودرویی که به لحاظ محبوبیت بیش از اندازه برای کارفرما، از یک کف بیضی شکل شیشه ای درون نشیمن طبقه بالا هم قابل مشاهده می باشد. 

سازه این خانه به طول 18 متر بدون نمایش هیچ گونه ستون گسترش یافته، آن هم در حالی که می توان یک خودروی سوپراسپرت را به درون کابین برای نمایش حرکت دهیم، و فضای پذیرایی از مهمانان همچون سالن سرگرمی، مینی بار و نشیمن در این سطح تعبیه شده اند. زمانی که ساکنین و مهمانان در این اتاق قرار دارند می توانند منظره سبز بیرون، گالری خودروها و ناهارخوری را که به صورت یک خط پیوسته که به هم متصل شده تماشا کنند. 

فضای پذیرایی در گالری خودرو خاتمه نمیابد و به سطح اتاق نشیمن در طبقه بالا مرتبط شده است. در نشیمن بالا یک وید شیشه ای قرار دارد که می توان فراری قرمز رنگ را در گالری پایین مشاهده کرد. منطقه استخر یک نقطه اتصال فیزیکی و بصری به تمام بخش های ویلا می باشد. با وجود اینکه این پروژه در سه قسمت مجزا شده، اما مسیرهای ارتباطی غیر مستقیمی وجود دارد که اتاق های خواب، پذیرایی و نشیمن اختصاصی خانواده، فضای پذیرایی مهمان، ناهارخوری و آشپزخانه را پوشش می دهد. 

طراحی استخر شیشه ای یکی از چشم اندازهای بصری و فیزیکی پروژه محسوب می شود که هسته بیرونی ساختمان لقب گرفته است. نور طبیعی در این ویلا نقش ویژهای ایفا می کند. طراحان در هم ضلعی که مقدرو بوده بازشوهای شیشه ای گسترده تعبیه کرده اند تا کاربران بتوانند در تمام طول روز از نور طبیعی بهره ببرند. حتی جانپناه تراس ها هم شیشه ای است که به واسطه هماهنگ سازی بصری بر  روی تراس ها و بام تعبیه شده اند. در خانه اصلی (بخش خصوصی مربوط به ساکنین) مالکان می توانند از طریق یک آسانسور شیشه ای از کنار بخشی از استخر گذر کند و به گاراژ هدایت شوند. یکی ازفضاهای تفریحی ویلا سینمای خانگی آن می باشد که برای سکانین و مهمانان تعبیه شده است.
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7455.html