طراحی تئاتر بزرگ مجموعه فرهنگی Kunshan

تحریریه معماری آرل
طراحی تئاتر بزرگ Kunshan چین یکی از جدیدترین زیرساخت های فرهنگی این کشور به شمار می رود که در مرکز شهر واقع شده است. این ساختمان بازسازی شده یکی از پروژه های چندمنظوره محدوده میدان مرکزی شهر Kunshan می باشد که تحت برنامه بازسازی قرار گرفته است. این ساختمان به عنوان یک آمفی تئاتر و سالن کنسرت، بخش جدایی ناپذیر این پارک فرهنگی به شمار می رود که با کتابخانه ای در غرب، سالن شنا در جنوب و پارک ورزشی در جنوب غربی پیوند خورده است. توالی متنوع و مرتب پلان محوطه در کنترل و هدایت مراجعه کنندگان بسیار تأثیرگذار می باشد.

معماری بلوک های اطراف مجموعه به عنوان برنامه طراحی فضایی پروژه در نظر گرفته شده است. منحنی های آمفی تئاتر یکی از ویژگی های ساختمان می باشد که اتصال سیستم های درونی را به لایه های بیرونی را تعریف می کند. طراحی آمفی تئاتر در دو پلت فرم گسترده و طولانی خلاصه شده که فضای اداری، تاسیسات و خدمات را نسبت به فضای تئاتر مجزا نموده است. کانسپت مجموعه بر روی یک حجم منفی و مثبت تمرکز داشته تا ساختمان دارای مرزهای پر و خالی متعدد باشد. 

زمینه اصلی سایت به واسطه محور مورب ساختمان به یک هارمونی بصری رسیده و مجموعه را به دو سمت شرقی و غربی سوق داده است. سقف مجموعه به واسطه پنل های کامپوزیت شفاف، فضای بیرون را هیجان انگیز نموده. استفاده از متریال پولاد ضد زنگ و همپوشانی آن با شیشه نما کنتراست لذت بخشی را به نمای مجموعه بخشیده است. 9 ستون بتنی در فضای باز قابل مشاهده است که سقف ساختمان را نگه داشته و روی ستون توسط فولاد ضدزنگ پوشیده شده تا هارمونی آن با سقف و نما رعایت شود. 

طراحی نورپردازی زیر سقف و ستون ها در برجسته سازی فرم ساختمان بسیار تأثیرگذار بوده است. طراحی نما، دکور و المان های محوطه به واسطه برجسته سازی مجموعه از متریال های شفاف بهره برده است تا چهره معاصر مجموعه بیش از پیش در طول روز و شب به چشم آید. ترکیب رنگ قرمز، سیلور و مشکی در قالب یک صفحه گرادیان شده (سایه مدرج شده) خارج ساختمان، مخمل قرمز، آبی و کناف های رنگی در طراحی داخلی به نوعی با هم متناقض هستند. اما این تناقض به طور مجزا از هم قرار گرفته اند و به واسطه دیدگاه طراح، عملکرد بیرون و درون ساختمان را از هم تفکیک نموده است. همچنین تفاوت طراحی داخل و خارج پروژه فوق را می توتن به اصول طراحی آمفی تئاتر و تفوارت های آن در خارج و داخل بنا عنوان کرد.
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7389.html