طراحی کتابخانه عمومی مدرن با نگرش به مرکز آموزش هنر

تحریریه معماری آرل
طراحی کتابخانه مدرن و تلفیق آن با کانسپتی از یک مرکز آموزشی هنری نیازمند تسهیلات جامع و هوشمندی است. حال این تسهیلات در روند طراحی ساختمان، نما، متریال و عملکرد ساختمان قابل مشاهده می باشد.این کتابخانه با گنجایش 200 صندلی و فضاهای چند منظوره ای همچون: سالن اجتماعات، اتاق های سمعی بصری، سالن کنفرانس، کلاس های فناوری، مرکز رایانه ای و فضاهای مطالعه خصوصی به یک مرکز فرهنگی گسترده تبدیل شده است. کتابخانه کودکان و محل قرائت داستان در زیر ساختمان اصلی تعبیه شده و این محدوده را نسبت به مابقی ساختمان مجزا نموده است.

برنامه فیزیکی ساختمان دارای لایه بندی های گوناگونی است تا عملکرد، پویایی و فلسفه یک محیط آموزشی را به تناسب برساند. فرم ساختمان دارای چند حجم مکعبی است که و بهترین حجم برای تقسیم بندی بندی عرصه ها به شمار می رود. کانسپت فرمال ساختمان دارای عایق های عمیقی است که عملکردهای متفرقه را نسبت به هم تفکیک نموده و بین توابع . فضاهای مشابه ارتباط غیرمستقیم منظمی ایجاد کرده است. برنامه های آموزشی وابسته به افرادی است که بیشتر در فضای کتابخانه وقت خود را می گذرانند و عرصه های جمعی در منطقه جداگانه ای نسبت به این فضاها قرار گرفته اند.

طراحی نمای کتابخانه به واسطه الگوی عمودی هر پوسته نور لازم را به درون ساختمان راه می دهد. شکاف های نما بر روی ورق گالوانیزه شفاف ساختمان نور را به بخش های انتقال می دهد که در نقاط کور ساختمان قرار دارند و یا نیاز به یک صفحه  شیشه ای یکپارچه نبوده. متریل گالوانیزه ضدزنگ نما یک عایق حرارتی سه لایه محسوب می شود که کل مجموعه را پوشانده و دارای عملکرد بالای حرارتی است.

طراحی داخلی کتابخانه شامل تنوعی از دو یا سه متریال ساده می باشد. متریال چوب سدر بر روی کف کتابخانه تعبیه شده که علاوه بر زیباسازی مجموعه متریالی مناسب برای ضد آکوستیک کردن فضا می باشد. نرده راه پله ها و جانپناه تراس توسط متریال آلومینیوم نقره ای رنگ ساخته شده است. این صفحات به وایسطه برش لیزر و دستگاه های CNC ساخته شده و الگوی آبسره برای نقش و نگار ورق ها به کار رفته است. البته بخشی از این الحاقات فلزی با صفحات شیشه ای ترکیب شده اند تا پوشش داخلی ساختمان را غنی تر سازد. 
تحریریه معماری آرل
منبع: architizer.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7378.html