طراحی آسمان خراش چندمنظوره پایدار توسط دنیل لیبسکیند

تحریریه معماری آرل
طراحی آسمان خراش مارپیچ 150 متری شهر تولوز فرانسه توسط دنیل لیبسکیند تعریف متفاوتی از سبک کار این معماری ساختارشکن را به نمایش گذاشته است. طراحی آسمان خراش اکوتک تولوز فرانسه اولین پروژه بلند این شهر به شمار می رود که با سبک معماری اکوتک یا همان سبز ساخته خواهد شد. برج تولوز شامل 11 هزار متر مربع فضای اداری، یکی از شعبات هنل هیلتون، 120 آپارتمان مسکونی، رستوران پانوراما در طبقه بالا و واحدهای تجاری در طبقه همکف می باشد. این مجموعه پایدار با هدف ساخت یک مجموعه سبز با متعادل سازی هوای ساختمان طراحی شده است.

طراحی مجتمع فوق به شکل یک ساختمان کلی با کاربری های زیاد می باشد که یک پلتفرم و نمای عمودی را به نمایش گذاشته است. این روبان سبز عمودی مانند یک آبشار سبزی است که با هدف فرمال کردن شهر از محیطی صنعتی به فضایی روستایی داشته است. باغ های عمودی برج که به واسطه ارتفاع و چرخش ساختمان تغییر جهت می دهند، توسط معماری منظر نیکلاس گیلسول طراحی شده است.

طراحی نمای برج و طراحی منظر سبز یک کار ترکیبی است که با هماهنگی دو معماری به اتمام رسیده است. نمای شیشه ای و بافت شفافی که لیبسکیند برای برج در نظر گرفته دارای الگویی پارامتریک می باشد تا هارمونی فرم و بافت سبز رو به شیوه ای بصری در نمای ساختمان ادغام کرده باشد. با تعبیه باغ معلق بر روی برج رنگ بافت سبز با تغییر فصول تغییر می کند که این عامل به واسطه متریال لعاب نازک سیلورتون پوسته نما می باشد که همین شیشه بر اساس نور در ساعات و فصول مختلف رنگ های متنوعی از نمای ساختمان را به نمایش می گذارد.

دنیل لیبسکیند را بیشتر به واسطه معماری ساختارشکن و گاهاً جدی او می شناسیم که دارای اهداف طراحی مشخصی بوده است. وی پس از طراحی این برج اظهار داشته: آسمان خراش یک شیء ساده با هدف ارائه کاربری های مدنظر کارفرما نیست، بلکه ساختاری است که علاوه بر کاربری ها، هدف و مقصودی بصری و کانسپچوال را دنبال می کند. به همین دلیل اصول طراحی برج تولوز شامل ساختارهای اکوتیک و معماری سبز می باشد که با هدف تغییر چهره ساختار شهری به این شیوه طراحی شده است. این مجموعه در سال 2022 تکمیل می شود.  


تحریریه معماری آرل
منبع: architizer.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7377.html