معماری کشور بلژیک : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

تحریریه معماری آرل
معماری بلژیک به واسطه قرار گرفتن نزدیک به کشور هلند و اتریش تأثیر بسیار را از سبک معماری امپراطوری این کشور گرفته است. به طور خلاصه دو بخش از بلژیک از ویژگی های معماری مهمی بهره ی برند. شهر بروژ که هنوز هم یک مکان آرام، کلاسیک و دوست داشتنی است که هر ساله توریست های زیادی برای دیدن بناهای شاخص شهر به آنجا سفر می کنند. شهر بروکسل که پایتخت بلژیک به شمار می رود و مهم ترین منطقه کشور بلژیک و تا حدودی قطب معماری مدرن کشور محسوب می شود. شاخص ترین سبک های معماری در بلژیک می توان آرت دکو و کارهای ویکتور اورتا نامید. همچنین معماری نوئکلاسیک بیشترین اثار را در بافت معماری این کشور بر جای گذاشته است. در ادامه خلاصه ای از معماری بلژیک و بناهای شاخص آن را مشاهده می نمایید.

برخی از زیباترین کلیساهای اروپا در بلژیک ساخته شدند. با این حال بسیاری از کلیساهای بزرگ در طول بحران ضد مذهب سالهای 1790 تخریب شدند. شاخص ترین بنای شهر بروژ کلیسای بانوی ما (Church of Our Lady)، که در قرن 13 ساخته شده و تا قرن پانزدهم گسترش یافته است. مهم ترین بنای بروکسل هم کلیسای بانوی سوربون می باشد که در قرن 15 ساخته شده و مهم ترین بنای دوران گوتیک بلژیک به شمار می رود.

کلیسای بانوی ما (Church of Our Lady)

کلیسای بانوی سوربون

معماری نئوکلاسیک در بلژیک

معماری نئوکلاسیک در طول دوره اشغال اتریش در اواسط قرن هجدهم در بلژیک ظاهر شد.

ریشه های معماری نئوکلاسیک

نئوکلاسیسیسم در معماری، نتیجه علاقه جدیدی به شکل های معماری  یونانی قدیم  بود که در کاوش برخی سایت ها در قرن هجدهم یافت شد.

سبک معماری ترزین

سبک نئوکلاسیک در فرانسه به سبک "لوئیس XVI" شناخته می شودبا این حال توسعه موازی این سبک در هلند و اتریش گاهی به نام "سبک ترسی" به کار می رود.

کاخ Abbaye d'Hélécine

کاخ Abbaye de Gembloux مربوط به دوره ترزین

مراحل

با توجه به مراحل مختلف نئوکلاسیسیم می توان دوره های مختلف آن در بلژیک را نیز تقسیم بندی کرد:

نئوکلاسیک خالص (1865-1759)

دوره اتریشی (1792-1759)

قلعه مِسِن، مربوط به دوره نئوکلاسیک اتریشی


دوره فرانسوی (1815-1792) : از زمانی که دوره اشغال فرانسه توسط انقلاب طولانی مدت فرانسه و جنگ های ناپلئون مشخص شد، چندین اثر برجسته نئوکلاسیک ساخته شد.

دوره هلندی (1830-1815)

کاخ سلطنتی بروکسل

دوره ایالت (leopold I (1865-1830

انعکاس نئوکلاسیک ( 01909-1865)

آمفی تئاتر دل مونیه


نئوکلاسیک متاخر(1980-1910)

در اواخر این دوره(1959-1929) ،در طول دوره میان جنگ، یک سبک در کشورهای مختلف اروپایی با استفاده از معماری نئوکلاسیک در مقیاسی بسیار بزرگ پدید آمد که به معماری کلاسیک Monumentalist معروف است.

گالری سلطنتی اوستندهپست مدرن (1980 به بعد) : در اواخر قرن بیستم، نئوکلاسیسیسم در قالب تجدید حیات در قالب سبک پست مدرن ظاهر شد. نئوکلاسیسیسم پست مدرن بیشتر در ساخت دفاتر و ساختمانهای شهری مورد استفاده قرار گرفت.

آرت دکو


سبک آرت دکو در دوران بین جنگ های جهانی اول و دوم گسترش پیدا کرد و در اواخر دهه ۱۹۲۰ و  اوایل دهه ۱۹۳۰ میلادی به اوج خود رسید. در این سبک روی ظاهر و شکل به اندازه کاربردپذیری تاکید می‌شود و روی زرق و برق و لوکس بودن تمرکز می‌گردد. هرچه رکود اقتصادی بزرگ غرب رشد می‌کرد محبوبیت سبک آرت دکو بیشتر می‌شد چرا که این سبک حس فرار از واقعیت را برای ملتی که ناامیدانه به آن نیاز داشتند فراهم می‌کرد.

نمونه کارهای ویکتور اورتا


دو نمونه از معماری قرن 21 بلژیک

بازسازی و نوسازی برج مسکونی آنتوارپ

گالری در جنگل که با متریال های هدر رفته جنگل ساخته شده است


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com & wikipedia.org

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7336.html