Gravity Sketch اولین برنامه حرفه ای VR برای هنرمندان

تحریریه معماری آرل
هنرمندان و  طراحان در نقطه نامشخصی از ابزارها گیر کرده اند. از طرفی، تقریبا توانایی تولید سه بعدی هر چیزی را دارند، اما همه ایده ها در دنیای صفحات دو بعدی کامپیوترها گیر افتاده اند. یکی از راه حل های این مشکل می تواند ابزار یا برنامه Gravity Sketch باشد، Gravity Sketch یک ابزار بصری است که به طور خاص برای واقعیت ترکیبی (واقعیت افزوده و واقعیت مجازی) طراحی شده است.

با بکارگیری فناوری AR و VR و Touch technology در ابزار گرویتی اسکچ  مدل های سه بعدی، طرح های مفهومی با روش سریع و بصری خلق می شوند. این کمپانی در لندن  قابلیت واقعیت مجازی (VR) را در طراحی های 3بعدی خود برای عموم مردم اضافه کرد که به کاربران اجازه می دهد تا اشیاء سه بعدی را در فضای اطراف خود طراحی و یا دستکاری کنند.

این برنامه در حال حاضر در Steam در دسترس است، این ابزار در نظر گرفته شده است تا طراحی  سه بعدی را برای مخاطبان گسترده تری در دسترس قرار دهد، و نیازی به نرم افزار های تخصصی مثل اتوکد نباشد. این برنامه روی HTC Vive یا هدست های واقعیت های مجازی Oculus Rift نصب می شود که از طریق آن، یک فضای خالی را در اختیار کاربران قرار می دهد که می توانند با طراحی مدل های مختلف، آنرا پر کنند.

 

افزایش سرعت در روند طراحی 

روند شکل گیری یک اثر در ذهن طراح و معمار تا زمانی که به واقعیت نزدیک شود و قابل ارائه و درک مجدد از طرف دیگران باشد بسیار طولانی و پیچیده بوده است. تکنولوژی امروز همواره در تلاش است تا ابزارهای جانبی توانمند تر و خلاقانه تر فراهم کند تا بتواند در این روند به طراح برای بدست آوردن بهترین و سریع ترین نتیجه کمک کند.
یکی از آخرین این دستاوردها نرم افزارهایی هستند که در بستر تکنولوژی VR و AR قابل استفاده اند.
این روش طراحی به طراح این امکان را می دهد تا آزادانه در دنیایی خالی از هر چیزی دست به خلق و توسعه طرح خود بزند و بصورت مستقیم دنیای سه بعدی را خلق و قابل لمس برای دیگران نمایید.

Gravity Sketch اولین برنامه حرفه ای VR برای هنرمندان است

 گرویتی اسکچ یک کلاس متفاوت از برنامه است. نرم افزار VR در ابتدا برای طراحان ماشین، کفش و در واقع برای طراحان صنعتی مورد استفاده قرار می گرفت اما در این برنامه نقص هایی دیده می شد.
شما می توانید در فضای 3D با دست آزاد منحنی رسم کنید و سپس به آن حجم و ارتفاع دهید و همچنین به شما امکان ایجاد یک دسترسی مرکزی  می دهد.
شما میتوانید با استفاده از هر دو کنترل کننده سطوحی نوار مانند، گویی از طریق هوا کشیده شده اند ایجاد کنید.

طراحان برنامه Gravity Sketch درباره ی ویژگی های این برنامه میگویند :
سال های سال است که یادگیری نرم افزار های 3D کار بسیار دشواری می باشد. در حال حاضر ما یک تجربه کاربری آسان و قابل فهم برای همه فراهم کرده ایم. تمامی موانع برای طراحی 3 بعدی را برداشته ایم و میل طراحی برای طراحان، هنرمندان و سازندگان را آسان تر کرده ایم.
اولین محصول Gravity Sketch برای سیستم عامل ios بود که در حال حاضر توسط هزاران کاربر در سراسر جهان استفاده می شود. این برنامه برای چه افرادی کاربرد دارد؟
  • طراحانی که به علت سخت بودن طراحی سه بعدی سراغ آن نرفته اند.
  • برای افرادی که همیشه به دنبال استفاده و کشف ابزار جدید هستند.
  • برای کسانی که می خواهند ایده ای را به حقیقت تبدیل کنند.
  • برای معلمان و دانش آموزان به منظور اکتشاف و یادگیری.
  • برای کاربران حرفه ای CAD که خواهان آزادی عمل و سرعت هستند.
  • برای انیماتورها که به دنبال یک ابزار برای شخصیت دادن به ساخته هایشان هستند.
  • برای سازندگان بازی.
شما می توانید از صفحه نمایش لمسی یک رایانه و یا یک تبلت Wacom برای طراحی با Gravity Sketch  استفاده کنید.
در کثری از ثانیه با هر ضربه می توانید یک شکل سه بعدی ایجاد کنید. Gravity Sketch به حرکت و فشار قلم حساس است بنابراین می توان به خوبی روی ضخامت خطوط و اندازه ی آن ها تسلط داشت. همچنین می توان مدل های ساخته شده را به صورت فایل های obj. و stl. به اشتراک گذاشت.

در ادامه ویدیوهای از کاربرد و نحوه استفاده از برنامه Gravity Sketch را مشاهده نمایید. 1. معرفی برنامه گرویتی اسکچ

 

2. معرفی برنامه گرویتی اسکچ با هدست  Oculus Rift

 

3. گرویتی اسکچ با Vuforia و موتور unity

 

4. نمونه طراحی ماشین با سرعت 3 برابر

 

گالری تصاویر :


 

تحریریه معماری آرل
گردارونده : فرزانه مردانی

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7334.html