معماری لهستان: با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

تحریریه معماری آرل
معماری لهستان با سرنوشت سیاسی این قسمت از اروپا گره خورده است و به همان اندازه پیچیده است. مرز های این کشور طی سال های زیاد دستخوش تغییرات متعددی قرار گرفته است. این عوامل در شکل گیری معماری لهستان تاثیر زیادی گذاشته است. خیلی زیبا و تعجب آور است که معماری مدرن و سنتی در کنار هم قرار گرفته اند و زیبایی خارق العاده ای ایجاد کرده اند. قطعا این پدیده معماری ارزش مطالعه دارد. در ادامه به بررسی چند مواردی برای شناخت بهتر معماری لهستان میپردازیم.

مصری ها اهرام، رومی ها کولوسئوم و بریتانیایی ها مقبره های سنگی را به عنوان بناهای باستانی دارند. قدیمی ترین آثار معماری لهستان چیست؟

بر اساس گفته مورخان، دولت لهستان از قرن 21، پس از ادغام دو قبیله، آغاز به کار کرده است. مناطق مربوط به این دو قبیله در برگیرنده قدیمی ترین ساختمان های لهستان می باشند که عمدتا در گروه معابد و زیارتگاه ها هستند. علت باقی ماندن این بنا ها این است که عمدتا از سنگ ساخته شده اند در حالی که مواد اولیه ساخت خانه ها از چوب و گل بوده است.
قلعه سلطنتی ووئول در کراکوف از نیمه دوم قرن 10 پابرجاست. در حال حاضر نیز آثار باستانی مذهبی در شهرهای پوزنان و گنوزنو یافت می شود.ق دیمی ترین ساختمان های موجود مربوط به قرن 12 است. کلیسا قرار گرفته در خیابان پروکوپ با الهام از سبک مصری با استفاده از سنگ ساخته شده که در برج های این کلیسا از ایده شکل اسب و نعل اسب استفاده شده است. این کلیسا تنها کلیسا باستانی با سبک رومی است که پیشگام مستطیلی دارد. آیا میتوانید به این سوال ها پاسخ دهید؟

معماران برجسته لهستانی چه کسانی هستند؟

در چه دوره ای معماری لهستان مستقل از سیاست آن شده است؟

پایتخت معماری لهستان کدام شهر است؟

در ادامه تعدادی از بناهای تاریخی و معماری این کشور را بررسی میکنیم.

موزه قیام ورشو

اگر به تاریخ معاصر و به خصوص جنگ جهانی دوم علاقه‌مند هستید، نباید دیدن یکی از بهترین موزه‌های تاریخ ورشو را از دست بدهید. موزه‌ی قیام ورشو در یک انبار تراموای قدیمی قرار دارد و  موارد مربوط به رویدادهای سیاسی و نظامی را به نمایش می‌گذارد که منجر به قیام سال ۱۹۴۴ شد.

اُلدتاون (شهر قدیمی ورشو)

الدتاون بخش قدیمی ورشو است که مملو از خانه‌های خاص مثلثی شکل به همراه میدان‌های سنگ‌فرش شده است. این منطقه در طول جنگ جهانی دوم تا حد زیادی نابود و در دهه ۷۰ میلادی زیر نظر حکومت شوروی بازسازی شد. در حال حاضر الدتاون به خاطر کلیساهای مزین سبک باروک، دیواره‌های دفاعی و معماری‌های رنگی و فوق‌العاده‌اش، به ثبت یونسکو رسیده است. در قلب این منطقه، مارکت اسکوئر (میدان بازار) قرار دارد که قدمتش به دوران قرون وسطی می‌رسد و امروزه توسط بناهای متنوع سبک باروک احاطه شده است.

قصر سلطنتی (ROYAL CASTLE)

قصر آجری و زیبای سطنتی (Zamek Królewski) در قرن ۱۵ میلادی ساخته شد‌ و زمانی خانه‌ی رهبران سیاسی لهستانی بوده است. این قصر یکی دیگر از قربانی‌های جنگ جهانی دوم بوده، اما امروزه به طرز چشمگیری باشکوه به نظر می‌رسد. دالان‌های مرمر و تزئینات گچ‌بری این قصر بازسازی، و همچنین اتاق‌های آن یک بار دیگر به طور کامل مبلمان شد‌ه‌اند. این مبلمان‌ها پس از جنگ به سختی مرمت شدند. مجموعه‌ی هنری قصر در طول جنگ، توسط نازی‌ها و ارتش شوروی غارت شد، اما خوشبختانه تعداد زیادی از آن‌ها شامل آثاری از رامبرانت، بازگردانده شدند.

کلیسای سنت آنه

چند قدم دورتر از قصر سلطنتی می‌توانید از زیباترین  کلیسای نئو کلاسیک ورشو، یعنی کلیسای زیبای سنت آنه دیدن کنید. اگرچه این کلیسا در میانه‌های قرن ۱۵ میلادی ساخته شده است، اما نمای فعلی آن در سال ۱۷۸۸ توسط معماری به نام Piotr Aignerبدین شکل در آمده است. یک برج ناقوس جداگانه‌، نمای داخلی وهم‌انگیز با رنگ‌های زرد، سفید و طلایی، نقاشی‌های غم‌انگیز کتاب مقدس و چلچراغ ماموت، همه و همه به زیبایی‌ها و ارزش این کلیسا افزوده‌اند. کلیسای سنت‌آنه به طرز غیر معمولی از آسیب‌های جنگ جهانی دوم به دور ماند، اما متعاقب آن در سال ۱۹۴۹ به دلیل حفر تونل در مجاورت آن، تقریبا فرو ریخت. نمای بالای برج، یکی از بهترین مناظری است که می‌توان در ورشو  تماشا کرد و ارزش طی کردن ۱۵۰ پله را دارد.

کاخ علم و فرهنگ

کاخ علم و فرهنگ برای چندین دهه است که بلندترین ساختمان ورشو به شمار می‌رود. این بنا در طول اشغال شوروی ساخته شده است و نماد سلطه‌ی شوروی در لهستان محسوب می‌شود.این برج ۲۳۱ متر ارتفاع دارد و امروز میزبان کنسرت‌های راک است. بیشتر مردم برای تماشای مناظر زیبای شهری، خیابان‌ها و آسمانخراش‌ها به بالای طبقه‌ی ۳۰ این برج ۴۲ طبقه می‌روند.

کلیسای Basilica در شهر Poznań

کلیسای ارکسترال در خیابان سنت پیتر و سنت پل در پوزنان یکی از قدیمی ترین کلیسای جامع لهستانی است که در قرن بیستم ساخته شده است. این کلیسا در جزیرهOstrów Tumski در شمال شرقی مرکز شهر قرار دارد.


قصر Belweder

قصر Belwederدر ورشو،در چند کیلومتری جنوب قلعه سلطنتی قرار گرفته است. رئیس جمهور لهستان،در این در قصر ساکن است.

 کاخ Branicki

قلعه Branicki یک ساختمان تاریخی در Białystok، لهستان است.این قلعه محل اقامت مردی ثروتمند که قصد رسیدن به تخت پادشاهی را در ذهن داشته بوده است.کاخ،باغ ها،سالن ها،مجسمه ها و سایر قسمت های دیگر قلعه با توجه به مدل های فرانسوی ساخت شده اند.

قلعه Branicki در ورشو

کاخ برانیچکی یک عمارت ماندگار قرن هجدهم در ورشو، لهستان است. این عمارت در نزدیکی خیابان های Podwale و Miodowa واقع شده است.

کاخ Brühl

کاخ Brühl، که به نام Sandomierski Palace شناخته شده است، کاخ ایستگاهی در یکی ازمیدان های میدان شهر ورشو است. این کاخ یکی از بزرگترین کاخ ها و یکی از بهترین نمونه های معماری rococo در قبل از جنگ جهانی دوم، در ورشو بوده است.تحریریه معماری آرل
منبع : کجارو ، 
 

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7311.html