معماری روسیه : با معماری کشورهای حاضر در جام جهانی 2018 آشنا شوید

تحریریه معماری آرل
معماری روسیه به دنبال یک سنت و اصالت فدراسیون شرقی اسلاویک به نام Kievan Rus شکل گرفت. این دوره ریشه در جنگی داشت که در شرق اروپای فعلی آغاز شد و سپس به پیدایش معماری شوروی و تکوین آن در طول سالیان متمادی ادامه یافت. پس از سقوط کیِف (اکراین فعلی) تاریخ معماری روسیه در ولایات ولادیمیر سوزدال، نوگورود و دولت های بعدی تزار روسیه ادامه یافت. کلیسای کیوان روس جزء اولین بناهای روسیه به شمار می رود که در سال 988 میلادی پس پذیرش مسیحیت به عنوان دین توسط برخی اقشار شوروی ساخته شد. این بنا در قسمت شرق اسلوونی قرار داشت و شروعی بر معماری اروپای شرقی به شمار می رفت.

معماری روسیه شامل دوره های متمادی از ساختمان های مذهبی یا امپراطوری بوده که امروزه یک عنصر قدرتمند در جذب توریست و معرف هویت معماری شرق اروپایی است. پیدایش معماری روسیه و تکوین آن در دوره های زیر خلاصه می شود :

دوره کیوان روس (Kievan Rus period): بین سال های 882 تا 1930 میلادی

کلیسای دورمیشن

کلیسای سنت سوفی

دوره مسکووییت اولیه (Early Muscovite period): بین سال های 1230 تا 1530

این دوره تحت تأثیر حمله مغول ها و غارت کل روسیه (مسکو و ترو) بود. به طوری که کلیساها تا نیم قرن قادر نبودند سنگ لازم برای مرمت ساختمان های مذهبی خود تامین کنند. با این حال نوگورود و پسکوف پس از شکست مغول ها موفق شدند که جمهوری های تجاری موفقی را تاسیس کنند و ساخت چند کلیسای قرون وسطایی را پایه گذاری کنند. 

برج اسکاسپایا

قصر اپیسکوپال

دوره مسکووییت میانی (Middle Muscovite period): بین سال های 1530 تا 1630

در قرن شانزدهم عنصر کلیدی معماری مسکووییت میانی در تکوین سقف های تنگ با متریال آجری بود. ساخت سقف چادری شمل در شمال روسیه آغاز گردید تا ساختمان ها مقاوت کافی را در برابر کولاک زمستان داشته باشند.

کلیسای آسنسیون

دروازه ایبریان

دوره مسکووییت متأخر (Late Muscovite period): بین سال های 1630 تا 1712

به واسطه ورشکستگی دولت و مشکلات کلیسا، سرمایه داران قادر به تأمین مالی کارهای ساختمانی نبودند. فقط ابتکار برخی تجار بود که نقش کوچکی در معمار این دوره ایفا کرد.

کلیسای رستاخیر (کلیسای جدید اورشلیم)

کاخ تفریح یا کاخ صورتی

معماری دوره امپراطوری روسیه (Imperial Russia): بین سال های 1712 تا 1917

این دوره را می توان رنسانس معماری روسیه در سال های دور نامید. با وجود ساختارهای تیره و خشک دوران قبل، این بخش از معماری روسیه شامل رنگ آمیزی و درخشندگی خاصی می باشد. در سال 1712 پیتر اول پایتخت روسیه را از موسکو به سن پترزبورگ تغییر داد که انقلاب سبک معماری باروک هلندی را در این شهر گسترش داده است.

قصر پترهوف


کلیسای سنت ایزاک

دژ نظامی پیتر و پائول

معماری دوره پس از انقلاب روسیه (Post-Revolution): بین سال های 1917 تا 1932

در سال های اول حکونت شوروی معمارن از مهاجرت پرهیز مرده و سبک کلاسیک را محکوم کردند. این دوره با گسترش فرمالیسم و معماری فرم گرا همراه بود که بیشترین تأثیر خود را از انجیل گرفته بود.

خانه ملینکوف


دفتر پست مرکزی اکاترینبرگ

برج تاتلین

معماری دوره پسا جنگ در دوران اتحاد جماهیر شوروی (Postwar Soviet Union)

معماری استالینیستی بر سرنوشت محافظه کارانه افزود. آغاز سال 1930 و سیاست های استالین منجر به گسترش شهرنشنی شدید شد و رقابت بر سر ساخت کاخ شوراها و معماری ساختمان های سیاسی کشور را افزود.

خانه شوروی

کاخ سفید مسکو

ساختمان مرکزی MGU

معماری مدرن روسیه

این دوره پس ازفروپاشی اتحاد جماهیر شوروی آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. بیشترین زیرساخت های معماری مدرن در روسیه در شهر میکو و سن پترزبورگ به اجرا رسیده است.

آسمان خراش های افقی (مسکو) - Herzog & de Meuron Designs

برج های شیشه ای پایدار (موسکو)تحریریه معماری آرل
منبع: wikipedia.org & Archdaily.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7266.html