طراحی خلاقانه و تعاملی غرفه نمایشگاهی شرکت تولید پارچه

تحریریه معماری آرل
کمپانی Sauleda، مجموعه ای است با سابقه ای بیش از صد سال که در زمینه تولید انواع پارچه و سایه بان فعالیت می کند. در این پروژه، شرکت Sauleda برای غرفه نمایشگاه سالانه خود به دنبال ایده ای خاص بوده است. با توجه به تاریخچه این کمپانی، در طراحی این غرفه، پیشینه فعالیت این شرکت در زمان های دور در نظر گرفته شده، زمانی که افراد بر روی دستگاه های بافندگی چوبی و دست ساز قدیمی کار می کرده اند، و توسط این دستگاه ها صدها رشته نخ به هم بافته می شده اند. پرسشی که در طراحی این غرفه مطرح می شود این است که مشتریان عصر حاضر این شرکت، زمانی که به این نمایشگاه می آیند و در مواجهه با این غرفه خود را در درون یک دستگاه بافندگی عظیم می یابند، چه عکس العملی داشته و چه تجربه ای به دست خواهند آورد؟ حس محصور شدن در میان رشته های نخ که از بالا و پایین در هم پیچیده و بافته شده اند، مشابه حس فردی است که در شروع یک پروسه تولید پارچه در میان دستگاه های بافندگی حضور دارد و نحوه شکل گیری ایده اصلی طراحی پروژه غرفه شرکت Sauleda به این صورت بوده است.

برای اجرایی کردن ایده قرار گرفتن در میان یک ماشین بافندگی، طراحان این غرفه با چالش طراحی المانی روبرو بوده اند که به صورت آویخته باشد، و در عین حال فرد بتواند در زیر آن حرکت کند و و از زیر پارچه ها گذر کند بدون اینکه نوع طراحی غرفه در این امر، ایجاد مداخله کند. بنابراین مجموعه ای از چهارچوب هایی از چوب طبیعی کاچ پیشنهاد شد که تمام پارچه های بهم بافته شده را در کنار هم نگه داشته و ایجاد نوعی سایه بان می کند. برای پارچه (رشته)های بهم بافته شده سه طیف مختلف از رنگ قرمز انتخاب شده که متناسب با رنگ برند این شرکت بوده است.
در این پروژه، نوارهای پارچه ای، در حین اینکه به هم بافته می شوند، اشکال و زوایای مختلفی را می سازند. بازشو اصلی جهت ورود به این غرفه از قسمت نمای اصلی آن در نظر گرفته شده است. در نمای جانبی این نوارهای پارچه ای در ارتفاع متفاوتی قرار گرفته و حدود فضا را مشخص می کنند و مسیرهای ورود را با توجه به چیدمان فضای داخلی به وجود می آورند.

در داخل این غرفه فضاهای نشیمن متعدد، فضاهای نمایشگاهی، یک بار و همین طور یک قسمت ویژه برای مشتریان وجود دارد که یک متر از تراز کف بالاتر قرار گرفته است و به فضای گردهمایی دسترسی دارد.
دو سیستم نورپردازی مکمل نیز برای این پروژه طراحی شده است: از یک طرف نوارهای پارچه ای به صورت بالاتاب از سمت زمین به سمت بالا نورپردازی شده است تا این رشته های ماشین بافندگی شاخص تر دیده شوند. از طرف دیگر با استفاده از نورپردازی گرمتری با استفاده از روشنایی هایی که برای آنها یک شید در نظر گرفته شده است، سعی شده که یک فضای دنج خلق شود. همه این روشنایی ها با یک شید یکسان با استفاده از پارچه های تولیدی کمپانی Sauleda پوشیده شده اند. این روشنایی ها شامل روشنایی های ایستاده، روشنایی های رومیزی و روشنایی های سقفی می باشند.
کاناپه های مورد استفاده در فضای سالن غرفه نیز با استفاده از پارچه های کمپانی Sauleda طراحی شده اند. با این کار برند این کمپانی قوی تر به نمایش گذاشته شده و بعلاوه قابلیت های متنوع کاربرد محصولات این کمپانی نشان داده شده است: مانند کاربری سایه بان، ساخت غرفه، روشنایی، مبلمان و کاناپه

تحریریه معماری آرل
منبع: archilovers.com


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7249.html