برج مسکونی آبی نیویورک (Blue Tower)، برنارد چومی

تحریریه معماری آرل
برج مسکونی Blue (2007- 2004) در جنوب شرقی نیویورک، اولین طرح مسکونی و بلندمرتبه چومی و دومین تجربه حرفه‏ای او در این شهر بود. این برج نزدیک به 50 متر ارتفاع، 17 طبقه و 32 واحد مسکونی یک و دوخوابه دارد. چومی معتقد است فرم منحصر به فرد برج، آن‏را از سایر ساختمان‏های بلندمرتبه متمایز می‏کند. او با وجود قوانین سرسختانه منطقه‏ بندی در نیویورک، پوسته‏ای جدید و فرمی شاخص ابداع کرد، چراکه برج بروی بنایی تجاری بنا شده است. جداره این بنا تصویری موزاییکی از اجتماع متراکم اطراف آن به نمایش می‏گذارد که در لبه انتهایی نما با تصویری از آسمان ادغام می‏شود. چهارهزار قطعه شیشه در پرده‏های مختلف رنگ آبی این جداره را شکل داده‏اند.
 


نمای مورب این برج که تابعی است از قوانین عقب‏نشینی جداره، این امکان را فراهم می‏کند تا هر واحد مسکونی در قسمت نشیمن و غذاخوری یک پنجره سرتاسری داشته باشد.
 


سازه برج ترکیبی است از بتن درجا و جداره شیشه ای. در طراحی داخلی واحدهای مسکونی نیز از مصالح پایدار استفاده شده است؛ بامبو و سنگ در کف و دیوارها با پوشش سفید رنگ پوشانده شده‏اند. همچنین بام بنای تجاری قدیمی، فضای غیرقابل استفاده بود که چومی با تبدیل آن به باغی شهری یک فضای تعاملی درخور خلق کرده است.
منبع:ETOOOD.COM


لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-721.html