طراحی مجتمع مسکونی لوکس در مالزی

تحریریه معماری آرل
طراحی مجتمع مسکونی لاکچری SPARK در منطقه بوکیت گمبیر کشور مالزی به عنوان یکی از نشانه های شاخص شهری معرفی شده است. طراحی این مجتمع مسکونی شامل برج دوقلوی 180 متری بوده که 460 واحد مسکونی با متراژهای متنوعی در آن تعبیه شده است. این ساختمان بلندترین و شاخص ترین برج دوقلو جزیره بوکیت محسوب می شود و در قلب اقلیم گرمسیری جزیره بوکیت گمبیر واقع شده اند. همراه آرل باشید...

هندسه و ترکیب بندی برج ها با تأثیرپذیری از سایت و محوطه اطراف طراحی شده که از اوج و فرود های ملایمی در سطح زمین برخوردا می باشد. خط ساحلی، فضای سبز  و تپه های سایت با فرم کِرو و نرم خود به شکل گیری و تکامل برج ها کمک کرده اند تا افق تصویر برج ها با خط افق ساحل دارای هارمونی بصری باشد. خطوط کِروی که به طراحی برج ها انجامیده، در طراحی تراس ها، استخرهای محوطه، و بالکن های کوچک تأثیرگذار بوده است. طراحی نما و متریال های مدرن این مجموعه را به دو مجسمه لوکس تبدیل کرده که کالبد مجموعه را نسبت به مناظر شهر برجسته می کند.
فرم ارگانیک برج ها نمادی از تأثیرپذیری پروژه به معماری ارگانیک می باشد. چشم انداز مناظر اطراف، بخصوص کوهستان این باور را ایجاد نموده که می توان خط آسمانه و افق چنین پروژه ای را با تأثیرپذیری از لایه های موجود در طبیعت (هر چند دور نسبت به ساختمان) طراحی نمود. هندسه دو مجتمع مسکونی بوسیله بیرون آمدگی یک ورق بیضی شکل ساخته شده که با افزودن یک شکل های مواج بر روی لبه موجب پیچ خوردگی و انحنای برج در پلان و ارتفاع دیده می شود.

برج غربی 50 طبقه و برج شرقی 32 طبقه بوده و هر سه طبقه نهایی هر دو برج شامل پنت هاوس های بزرگی می باشد. برج بلند مجموعه دارای یک باغ معلق در طبقه 35 بوده که یک باشگاه تفرحی و کافه در آن طراحی شده است. این دو عرصه تخم مرغی شکل به طرز جالبی با ساختمان پیوند خورده اند و به عنوان یک مکان تفریحی در ارتفاع در نظر گرفته شده اند. غلاف کرو سمت راست به کافه و بار اختصاص یافته و غلاف کوچک سمت چپ یک جکوزی با دیدگاه باز رو به دریا می باشد. تمام واحد ها دارای امکانات لوکس و رفاهی تفریحی بوده و از امکانات الکترونیکی بروزی بهره می برند.


تحریریه معماری آرل
مترجم : مهرداد نجیب زاده
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7206.html