طراحی ساختمان "مرکز همایش برای ساخت شهرهای بهتر" توسط رم کولهاس

تحریریه معماری آرل
نکته جالب و منحصربه فرد  طراحی ساختمان BLOX در دانمارک این بوده که یک شرکت بی طرف طراحی و اجرای آن را بر عهده داشته است. شرکت معماری و طراحی رِم کولهاس با نام OMA که در کشور هلند قرار دارد جدیدترین پروژه خود در شهر کوپنهاگ دانمارک تحت عنوان" مقصدی جدید برای راه حل های معماری و شهرسازی" افتتاح نمود. ساختمان BLOX در قسمت بندر این شهر واقع شده و به عنوان مقصد جدیدی برای علاقمندان به معماری و شهرسازی شهره یافته است. حجم پله ای ساختمان به واسطه فرم دعوت کننده خود بیشتر به داخل ساختمان تاکید دارد. اما طراحی نمای شیشه ای تأکیدی بر شفافیت بصری و معرف عملکرد درون ساختمان در فضای بیرونی می باشد که فلسفه برونگرایی و درونگرایی پروژه را تشکیل می دهد. 

طراحی داخلی ساختمان " BLOX" شامل یک نمایشگاه بزرگ می شود که این نمایشگاه به عنوان هسته مرکزی ساختمان طراحی شده است. تمام دفاتر و عرصه های دیگر به عنوان یک فضای ثانویه می باشند که تحت محوریت نمایشگاه جایگذاری شدند. اما زیباترین بخش پروژه آنجایی است که یکی از بلوارهای مرکزی از مرکز ساختمان می گذرد و هیچ گونه خلالی در کاربری و عملکرد ساختمان ایجاد نکرده است. مانند دو حجم جدایی که مثا دو قطعه لگو از طرفین به هم متصل شده اند. چهارچوب اصلی فعالیت مجموعه با شعار "همکاری برای ایجاد شهرهای بهتر" بوده که شامل اعضای ثابت و بنامی همچون گروه معماری 3XN، گروه معماری Gehl، و موسسه تحقیقاتی اقتصاد شهری می باشد.

طراحی این ساختمان به عنوان یک فضای گردهمایی تمام شرکت های بزرک معماری و شهرسازی را گردهم آورده تا روابط کاری میان طرفین را ارتقا دهد. چنین پروژه ای با همکاری بین شهرداری، موسسات تحقیقاتی و گروه های معماری مهم در دانمارک، بهترین ایده برای تسهیل روابط بین شرکت ها و سرعت پیشرفت کار به شمار می رود. اما این ساختمان فقط برای معمارن، شرکت های معماری و مسئولان مرتبط طراحی نشده، بلکه مردم هم می بایست در این همایش و جلسات شرکت کنند تا یک تعامل اجتماعی ایجاد شود.

شرکت معماری رم کولهاس که چند پروژه در دانمارک را به اجرا رسانده با ارائه طرح پله ای از ساختمان شیشه ای سعی داشته تا عملکرد و فضاسازی را در این ساختمان لحاظ کند. تقسیم بندی کاربری با توجه به نیازهای هر فضا طراحی شده و همه فضاها تحت هسته پلان (که سالن همایش در آن نقطه طراحی شده) شکل گرفته اند. حجم های مکعبی که از مرکز ریشه گرفته و به هر طرف انشعاب یافته اند.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com & designboom.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7183.html