طراحی دکوراسیون داخلی باشگاه بدنسازی با رعایت اصول رنگی

تحریریه معماری آرل
اصول طراحی باشگاه بدنسازی بر اساس یک نام تجاری مشهور دارای ویژگی های منحصربه فردی است که نام مکان را در ذهن علافمندان به پرورش اندام حک کند. چنین مفهومی در طراحی باشگاه بدنسازی MAIS FITNESS کاملا قابل مشاهده می باشد که تصویر ایده آلی از آینده طراحی فضای ورزشی را به نمایش گذاشته است. این سالن ورزشی چند منظوره در ساختمانی جدید واقع شده و به لحاظ سیرکولاسیون سازگاری استانداردی با فعالیت های بدنی دارد. 

ارائه یک محیط گسترده برای رشته تخصصی پرورش اندام که نیازهای ورزشی و فعالیت های گوناگونی بانوان و آقایان را تأمین کند، نیازمند فضاسازی هوشمندانه و دقیقی است. پرورش اندام در شاخه های بدنسازی، پیلاتس، یوگا، TRX خلاصه می شود که هر فعالیت ملزم به فضای اختصاصی خود می باشد. به همین جهت طراحی باشگاه بدنسازی MAIS FITNESS دارای پلانی باز و انعاطف پذیر است که در صورت لزوم به راحتی تغییر کند. جداکننده هر عرصه و وسایل به گونه تعبیه شده که نیاز هر کدام از فعالیت یا فعالیت های کاربران را برطرف می کند تا برای افرادی که دو سبک متفاوت از پرورش اندام را به طور همزمان انجام می دهند، وسایل در نزدیک ترین مکان قرار داشته باشند. 

به صورت روتین طراحی یک سالن بدنسازی بسیار سهل به نظر می آید. اما وقتی بخواهید از حداکثر پتانسیل های این ورزش با بیشترین تعداد ورزشکار بهره ببرید، باید انرژی و روحیه مراجعه کنندگان را حفظ کنید. ایجاد این سطح از انرژی نیازمند مکانی بود که هم به لحاظر بصری و زیباسازی، و هم به لحاظ امکانات ورزشی در سطح بالایی باشد. به همین دلیل تعداد زیاد وسایل باید به گونه در دکوراسیون داخلی سالن بدنسازی تعبیه می شد که تعداد زیادی از مراجعه کنندگان به صورت همزمان را پوشش دهد. 

قرار دادن محل پذیرش به عنوان هسته دینامیک پروژه یکی از الزامات طراحی به شمار می رفت. این مرکزیت اجازه میداد تا مدیر باشگاه به خوبی نسبت به همه ورزشگاران و فعالیت های دورن باشگاه مسلط شود. ویژگی مثبت پذیرش ارتباط مستقیم و راحت با عرصه های: سالن های ورزش، سالن استراحت و خواب، دفاتر اداری و بخش خدماتی مانند سرویس و حمام می باشد. به طور قطع می توان پلان پروژه را مرکزگرا نامید.

این مجموعه دارای یک فروشگاه مجزا به صورت تخصصی است. افراد ثابت مجموعه می توانند از خدمات فروشگاه به طور کامل بهره ببرند و برای تهیه مواد خوراکی و لباس دردسرهای همیشگی را رفع کنند. از مهم ترین خصوصیات بصری مجموعه می توان به رنگ آمیزی جسورانه و پرانرژی آن اشاره کرد. ترکیب زنگ زرد با رنگ مشکی، طوسی و سفید در تحرک و آرامش فضا به طور همزمان نقش داشته است. طراحی برای تفکیک فضاها با توجه به نیازهای روحی روانی هر ورزش اختصاص یافته که رنگ سفید و طوسی را به سالن پیلاتس و یوگا، و رنگ های زرد، مشکی و طوسی به سالن بدنسازی و تی آر ایکس اختصاص داده است. علاوه بر رنگ، نورپردازی هر سالن نسبت به سالن دیگر به صورت مجزا طراحی شده است. نورپردازی سالن بدنسازی بیشتر به نور طبیعی و پنجره های عظیم اختصاص یافته که با تِم رنگ زرد هارمونی منظمی دارد. در صورتی که سالن پیلاتس در فضایی تیره قرار گرفته و نورپزدازی مصنوعی را نورهای نقطه ای مشاهده می شود. رنگ فضای فروشگاه هم که تلفیقی از همین رنگ ها بوده تا هویت برند سالن ورزشی حفظ شود.


نمونه ای از طراحی های شرکت آرل

طراحی و اجرا باشگاه بدنسازی شاراکس در کیش

طراحی و اجرا باشگاه ساختمان برج تهران


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7110.html