طراحی ساختمان مسکونی پارک تهران از استودیو طراحی اتابکی

تحریره معماری آرل
معمار: استودیو طراحی اتابکی
معمار مسئول: بهزاد اتابکی
متراژ پروژه: 4190 متر مربع
موقعیت پروژه: تهران، ایران

طراحی ساختمان مسکونی پارک تهران جدیدترین پروژه استودیو طراحی و معماری اتابکی می باشد. تصور مفهومی تیم طراحی یک مجتمع مسکونی در تهران به خانه ای اختصاص داشت که به دور از جمعیت دیوانه وار شهر، سر و صدا و آلودگی های بصری قرار گیرد. همچنین طرحی مد نظر معماران به ساختمانی اختصاص داشت که نسبت به نگرانی های روزمره عقب نشینی کند و فضای آرامش بخش ایجاد نماید. با این آنچه پیش از موارد بالا هائز اهمیت است در طراحی داخلی و حریم خصوصی خلاصه می شود. 

ایجاد یک قطعه زمین مشترک بین معماری و شهر باعث شد تا ساختمان با رویه ای متصل به منطقه و شهر طراحی شود. ساختمانی برای ایجاد امنیت که با استفاده پرده آویزان و رقصان که نماد این خانه می‌باشد، حاصل‌شده است. یک زمینه مشترک بین معماری و شهر که از وزش باد و رقص پرده با استفاده از آجر بر روی جداره برای ایجاد یک گروه از خانه تلاش می‌کند تا نور را در فضای دلپذیر خانه برقصاند.

طراحی نما

ساختمان مسکونی پارک یک مجموعه 9 طبقه با نمای آجری می باشد. طراحی نما ساختمان پارک با فرمی به نام رقصان طراحی شده و بر روی پس زمینه ای از سنگ متصل شده است. برای رسیدن به نمایی پارامتریک 227 آجر بر روی پوسته ای گچی متصل شده تا فرم دوار و موج مانند را به راحتی خلق نماید. بر روی آجر های نما پوشش ضد آب تعبیه شده تا مقاوت و فرم آجرها افزایش یابد. آجرهایی که برای بخش موج دار نما استفاده شدند از رنگ درخشان تری برخوردارند تا حرکت نما از نمای دور قابل لمس باشد.
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7051.html