طراحی دانشگاه تکنولوژی و هنر نانیانگ

تحریریه معماری آرل
طراحی دانشگاه تکنولوژی و هنر نانیانگ به یکی از برجسته ترین ساختمان های آموزشی سنگاپور تبدیل شده است. شهرت این دانشگاه بیشتر به خاطر فعالیت دانشجویانش در زمینه های علمی، فناوری، تحقیقاتی در مقیاسی جهانی می باشد. این مرکز به همراه باغی 200 هکتاری در جنوب غربی سنگاپور واقع شده و تصویر بی نظیری از معماری بام سبز را به چهره شهر الصاق نموده است. پروژه فوق بزرگترین مرکز آموزشی سنگاپور به شمار می رود که شامل 16 سالن اقامتی بزرگ برای دانشجویان کارشناسی ارشد می باشد. 

مرکز NTU اولین دهکده المپیک دانشگاهی جوانان در سال 2010 بود. هدف طراحان از ارائه این پروژه ارائه فضایی خلاق و کارآفرین بوده است تا عرصه های آموزنده زیادی را گسترش دهد. بیش از 215 هزار متر مربع این مرکز بزرگ به مدرسه هنر، طراحی و رسانه اختصاص یافته است. ساختمان گالری و موزه به دلیل استانداردهای اقلیمی و خصوصیات بصری توسط استانداردهای بین المللی طراحی شده و هیچ گونه کاستی در به کارگیری متریال، تکنیک های معماری و تکنولوژی درون آن صورت نگرفته است. فرم دوار و وُید مرکز ساختمان به گونه است که ویژگی های دعوت کننده عموم و کاربران برای تماشای گالری و نمایشگاه هنرهای معاصر نهادینه شده است.

کاربری ساختمان بین 2 الی 5 طبقه تقسیم بندی شده و هر طبقه دارای سیرکولاسیون مختص به خود می باشد. یکی از ویژگی های اصلی ساختمان طراحی سقف آن می باشد که با زاویه 45 درجه رو به پایین پایین به کف محوطه متصل گردیده است. کل محور ساختمان با توجه به سقف قوس دار تشکیل شده و متریال آن بتن می باشد. حیاط خلوت پلانی شبیه به مغز بادام دارد و به زیبایی در مرکز فضا جای گرفته است. 

فرم مجموعه تمام کاسنپت های فرهنگی، هنری و تکنولوژیک را در خود جای داده و به زیبایی بر روی دیوارهای شیشه ای ساختمان نشسته است. با توجه به چشمه و پلت فرم شناور مرکز ساختمان، این قسمت صرفاً نقش یک فضای بصری افزوده را ایفا نکرده و در خنک سازی مرکز ساختمان تأثیرگذار می باشد. این مرکز با هزینه 38 میلیون دلاری ساخته شده و امروزه به عنوان آیکون طراحی و معماری تکنولوژیک با خصوصیات اکوتک و پایدار شناخته می شود. 
تحریریه معماری آرل
منبع: greenroofs.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7038.html