طراحی خانه گربه برای دوستداران حیوانات خانگی

تحریریه معماری آرل
معمار: گروه معماری FANAF
موقعیت پروژه: شانگهای، چین
متراژ پروژه: 31 متر مربع
سال اتمام ساخت: 2017

گروه معماری FANAF به واسطه برنامه محبوب تلویزیونی در چین و گزارش آنها از زن و شوهری که دو جین گربه در خانه خود نگه می دارند، دست به بازسازی و طراحی یک خانه کوچک در 31 متر مربع زد. تقسیم بندی فضا و تناسب عرصه ها برای یک خانه دو نفره به همراه 24 گربه خانگی در 31 متر مربع یک چالش بزرگ محسوب می شود. برای شروع طراحی این پروژه طراحان به همراه کارفرما و گربه هایشان به مدت یک روز کامل را در فضا سپری کردند تا با کمی و کاستی های طرحشان آشنا شوند. 

این تجربه منحصربه فرد به طراحان اجازه داد تا با نیازها و شیوه های زندگی افرادی که برای حیوانات خانگی خود اهمیت زیادی قائل هستند آشنا شوند و به طراحی فضای کوچک برای گربه ها یا بچه گربه ها را درک کنند. با حضور در مکان شما می توانید مناطق عمومی و خصوصی را درکنید و برای طراحی فضای مجزا برنامه ای ارائه دهید. به دلیل اینکه فضای زندگی زن و شوهر کاملا توسط گربه ها اشغال شده بود، مالک را دچار ناراحتی کرده بود. 

کم وسعت بودن ساختمان بزرگترین مشکل مالکان بود و از اینکه موی گربه بر روی تمام وسایل (مبلمان و حتی ظروف غذا) مشاهده می شد به تنگ آمده بودند. از همه بدتر خوابیدن دو جین گربه در طول شب بود. اولاً صاحب خانه نمی توانست در طول روز جایی برای استراحت داشته باشد و حتی لذت معاشرت ساکنین با یک مهمان به میزان چند ساعت برای ساکنین صلب می شد. ثانیاً به منظور فرار نکردن گربه ها پنجره ها دائم بسته بوده و همین امر از ورود هوای تازه و تهویه جلوگیری می کرد. به همه این معضلات، قرارگیری واحد در طبقه اول را اضافه کنید که در طول روز نور کمی دریافت می کند.

تیم طراحی چشم انداز خود را با یک استراتژی ساده در سه بخش جلو برد: جدای کردن هر فضا، عملکرد و قابلیت محیط باز/بسته. "جدایی فضا" به تقسیم عرصه ها بین اتاق خواب مَستر، محل زندگی گربه ها، آشپزخانه، غذاخوری و منطقه بازی گربه ها اختصاص یافته بود. همچنین حمام انسان و گربه ها باید بصورت جداگانه تعبیه می گردید. "عملکرد" به درخواست کارفرما با یک فضای شخصی همراه بود. فضای کوچکی که به منطقه نوشیدن چای اختصاص یافته و به دلیل علاقه کارفرما به صرف چای، و  پذیرایی از مهمان ها تعبیه شده است. اتاق ها این قابلیت را دارند که توسط پارتیشن های متحرک به محدوده های "باز/بسته" تبدیل شوند. دیوارها و درهای متحرک باعث شدند تا پلان خانه انعطاف پذیر باشد و محیطی امن و راحت برای گربه ها ایجاد شود. همچنین کارفرما به این طریق می تواند حریم خصوصی، فضای زندگی انسان و حیوان را به راحتی مدیریت کند. 

تیم طراحی و معماری FANAF برای ایجاد یک محیط پایدار سه المان دیگر را مد نظر قرار داد: نور، تهویه، آب. بخشی از حیاط برای نفوذ نور و هوای تازه طراحی شده است. تعبیه سقف شیشه ای با قابلیت عبور نور طبیعی و هوای تازه به تهویه و نور هر دو فضا کمک کرده است. بیشتر فضای حیاط به منطقه گشت و گذار و زندگی گربه ها اختصاص یافت که با تعبیه درب های کشویی و متحرک فضای رفت و آمد انسان و حیوان به حمام های مجزا و آشچزخانه برای انسان بهبود یافت. طراحی عملکردی ورودی و درب ها به نوعی طراحی شدند که گربه ها به خانه وارد نشوند و کاربران بتوانند توسط دیواری شیشه ای آنها را مشاهده و کنترل کنند. تحریریه معماری آرل
منبع:archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7022.html