طراحی خانه کوچک با در نظر گرفتن اصول سنتی اسلامی

 
تحریریه معماری آرل
اگر قصد داشته باشید یک خانه کوچک با هزینه کم برای خانواده ای مسلمان که سنت ها برایشان حائز اهمیت است طراحی کنید، چه ویژگی هایی را در نظر می گیرید؟
پروژه "خانه نور" در محله ای متراکم و کوچه ای باریک شهر باندونگ اندونزی واقع شده و برای زن و شوهر و فرزندانشان در نظر گرفته شده است. به دنبال حفظ سنت های اسلامی و اصول آن، گروه معماری Aaksen دهانه ها و نورگیرهای خانه را به حداکثر رسانده اند و از سبک ترین متریال برای ساخت بهره بردند.

خانه نور با مساحتی معادل 105 متر مربع، دارای یک مفهوم معماری معاصر برای فضای گرمسیری است. رنگ روشن و نمای سفید در تمام فضا مشاهده می شود که دلیلی بر دفع هوای گرم این شهر می باشد. تعبیه بازشوهای بزرگ و گسترده به چرخش هوای تازه درون خانه کمک می کنند تا ساکنین با خلاء  هوای گرم مواجه نشوند. ایجاد یک فضای اختصاصی برای نماز و دعا از جالب ترین ترفند های طراح به شمار می رود. به دلیل اینکه اندونزی یک کشور مسلمان بوده و ایجاد عرصه نمازگزار واجد اهمیت است، طراح از فضای پیش خوان کوچک قبل از ورودی به عنوان اتاق نمازگزار استفاده کرده است. 

زمانی که خانه نور را از بالا مشاهده می کنیم، درمیابیم که این پروژه توسط ساختمان اطراف محسور شده است. اما ایجاد حداقل حریم بین دیوار خانه و دیوار محوطه باعث شده تا این ساختار سفید نسبت به تمام خانه های دیگر متمایز شود. طراحی داخلی هم مانند کل فضا از رنگ های ساده و روشن تشکیل شده است. پارکت چوب روشن و سرامیک سفید متریال های پوشش کف فضا می باشند که به خوبی با فضا پیوند خوردند. این پروژه در دو طبقه خلاصه می شود که توانسته هارمونی مناسبی بین فضاهای خصوصی و عمومی ایجاد کند.

رنگ روشن بنا در داخل و خارج به عنوان کانسپت سادگی و خلوص ویژگی های اسلامی در نظر گرفته شده است. سادگی، خلوص و تعبیه فضای خصوصی لازم برای ساکنین به همراه فضای نمازگزاری از مهم ترین عوامل معماری سنتی اسلامی این پروژه کوچک به شمار می روند. تحریریه معماری آرل
منبع: designboom.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-7016.html