طراحی ایستگاه متروی دهکده پایونیر در کانادا

تحریریه معماری آرل
گروه معماری IBI طرح متفاوت و منحصربه فردی از ایستگاه متروی دهکده پایونیر را ارائه نمود. به طور قطع می توانیم تفاوت و اهمیت طراحی یک ایستگاه مترو در کشورهای دیگر را با ایران مشاهده کنیم. هویت و ارائه شاخصه های بومی و محلی جزء جدایی ناپذیر چنین کاربری هایی به شمار می رود. این ایستگاه نزدیک به منطقه یورک واقع شده و مسیر حرکتی غرب به شمال غرب را متصل می نماید. این ایستگاه به عنوان یکی از شاه راه های اصلی خط آهن شهری کانادا به شمار می رود که روزانه جابجایی 20 هزار مسافر را پوشش می دهد.

ایستگاه پایونیر دارای 1880 پارکینگ خودرو، انواع فضاهای خدماتی و ایستگاه اتوبوس می باشد که برای تأمین مسافران به داخل شهر و دهکده پایونیر تعبیه شده است. ورودی ایستگاه یکی از نقاط کانونی پروژه محسوب می شود تا ورودی مسافران خط اتوبوس را به بخش ورودی ایستگاه مترو متصل نماید. تسهیل دسترسی از ایستگاه مترو به پایانه اتوبوس رانی و بالعکس از ویژگی های مهم طراحی این مرکز به شمار می رود. 

علاوه بر خصوصیت عملکردی ورودی، این بخش از طرح مانند یک مجسمه مفهومی بزرگ شده و ورودی را به عنوان یکی از عرصه های شاخص بنا تعریف می کند. سازه ساختمان فلزی است و طراحی نما ترکیبی از چوب، شیشه و فلز می باشد. مهم ترین بخش نما صفحات فلزی آن می باشد که از فولاد فشرده ساخته شده تا مقاومت مناسبی در آب و هوای سرد دهکده پایونیر داشته باشد. فرم فضای سردر فلزی و سطوح شیشه ای، ترکیب منظمی را از دو متریال در چنین مقیاسی تشکیل داده اند. 

طراحی داخل ایستگاه هم معرف سبک و سیاق فرهنگ دهکده پایونیر می باشد. رنگ های هیجان انگیز در کنار چوب و شیشه تعریف ساده و کاربرپسندی از فرهنگ و سنت این شهر کوچک را به تصویر کشیده اند. تحریریه معماری آرل
منبع:archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6970.html