طراحی کافی شاپ آجری MUA در ویتنام با نماهای فلزی

تحریریه معماری آرل
در ویتنام اکثر ساختمان ها دارای نما و متریال های پولادی هستند. فقط کافی است به معماری شهری و ساختمان های ویتنام در سراسر کشور نگاه بیاندازید تا متریال های فلزی را مشاهده نمایید. دلیل این موضوع همدر دسترس بودن فلز است که برای ساختمان ها با مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین اکثر مردم هنوز هم ساختمان های فولادی را به چشم کارخانه یا مکانی موقت می بینند و به سختی می توانند زیبایی شناسی معماری را در آن مشاهده نمایند. حال طراحی کافه آجری MƯA این رویکرد را تغییر داده است. 

بنابراین ما می خواهیم موضوعی را ثابت کنیم: اینکه ساختمان هایی که در ساخت آن ها از پولاد استفاده شده خشک، سفت و بی روح نیستند. بلکه می توان با فضاسازی و خلاقیت این مکان ها را زیبا و جذاب ساخت. یک سال قبل زمانی که برای اولین بار کارفرما را ملاقات کردم و در مشاوره ای که با وی داشتم، او از من درخواست ساخت یک کافی شاپ با مصالح فلزی در 127 متر مربع را داشت. ما در مراحل اول همکاری بسیار خوبی با هم داشتیم. اما اواسط فرایند ساخت و اجرا پیمانکار پروسه پیشرفت پروژه را به خوبی انجام نمی داد و سعی در تغییر فرم و رویه کار با توجه به طرح من داشت. بنابراین من به این همکاری پایان دادم و از پروژه کنار کشیدم.

حدود دو ماه پیش کارفرما پیش من آمد و درخواست ساخت یک کافی شاپ با متریال فلز با 48 هزار دلار را ارائه داد. این بار من به عنوان طراح و مجری شرط مهمی را برای کارفرما قرار دادم: از ابتدا تا انتهای کار من مسئول ساخت و اجرا هستم. این بار با ایده ای ساده و منحصربه فرد متریال آجر را به جای فلز انتخاب کردم و نتیجه کار بسیار متفاوت و پیشرفته شد. بافت آجر بین سازه های سینوسی فلزی را پوشاند و تصویری گرم را در یکی از خیابان های اصلی ویتنام خلق نمود.

طراحی این برای یک فضای پیاده رو در نظر گرفته شده که با جلب توجه به سادگی دیگران را تشویق به ورود می کند. این بنا مانند لکه ای قرمز می ماند که در قالب های استیل خودنمایی می کند و مانند منزلی می ماند که در آن احساس راحتی می کنید. دیوارها توسط بافت ساده ای چیده شده اند که قادر می سازد نور به راحتی به داخل ساختمان نفوذ کند. ایجاد چنین بافتی در دیوارها ضروری بود چون می بایست نور طبیعی را به داخل کافه وارد می کردیم بدون اینکه در روزهای بارانی دچار دردسر شویم. در واقع سیرکولاسیون و تقسیم فضایی به نحوی است که با یک فضای چهارفصل با توجه به اقلیم ویتنام بدست آوردیم. 


تحریریه معماری آرل
منبع:archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6957.html