سازه ای برای به چالش کشیدن خلاقیت کودکان

تحریریه معماری آرل
معمار این طرح آقای اسپنسر لاکی ، فارغ التحصیل از مدرسه معماری Yale ، تصمیم به طراحی سازه ای ترکیبی گرفت که به شکلی سبُک اجرا شده و به تخیل کودکان اجازه می دهد که به شکلی آزادانه خیال پردازی کند. این صفحات بخشی از فضای تفریحی کودکان است ، بخشی که از روی زمین رشد پیدا کرده و صفحات ضخیم و موج دار آن از درون سازه همانند برگ های درخت بر بدنه آن جوانه زده اند و فضایی انتزاعی را شکل داده اند که خلاقیت و رشد فکری کودکان را به شکل فزاینده ای افزایش می دهد.

این طراح با پروژه های خود تلاش کرده برتری پسران را در استفاده از وسایل بازی تغییر دهد. او که عمدتاً از صفحاتی سفید رنگ استفاده می کند که زمینه ای همچون بومی خالی است تا زمان استفاده کودکان از آن نسبت به جنسیت آنان کاملا خنثی باقی می ماند و به هر کودک اجازه می دهد تا بر این بوم خالی حکایت خود را تعریف کنند.

با وجود بیش از 80 سازه بالا رونده در آمریکا ، آسیا ، اروپا و خاورمیانه هر کدام نمونه ای بی مانند برای محیطی است که در آن قرار گرفته اند. محیطی که محدودیت ها و ویژگی های آن بر طراحی بی تاثیر نبوده است. پروژه هایی که تا کنون به این شکل اجرا شده توانائی تاثیر گذاری خود را بر محیط اطراف به روشنی نشان داده است. سازه ای که در مرکز علوم آزاد اجرا شد اجازه تماس با سقف و کف را نداشت  و نمونه های دیگر نیز دارای محدودیت هایی در حوزه ورود و خروج بود.

اسپنسر لاکی در حوزه توسعه و ترکیب این سازه افتخارات بزرگی را نصیب خود کرد چرا که وی در تمام این مسیر تنها از یک قانون پیروی می کند: "هیچ کاری هیچوقت از دفتر طراحی من خارج نمی شود مگر اینکه عاشقش باشم." طراح این مجموعه سال های زیادی را شخصاً صرف ساخت و نصب این سازه نموده است و از این رو توانائی بهره گیری از پتانسیل های محیطی را به بهترین شکل داشته و آمادگی مقابله با مشکلاتی را نیز که ممکن است با آنها روبرو شود را نیز کسب کرده است. این سازه که در زبان انگلیسی با نام  Luckey Climber شناخته می شود عمدتا در گارگاه هائی ساخته می شود که برای ساخت شکل دایره ای نهائی، آن را تحت فشار قرار داده و برای اینکه قابل استفاده در فضای داخلی باشد ، روکش نازکی از جنس چوب روی آن اجرا می شود. سازه ای که با فرم نامتعارف خود در جهت ارتقاء توانایی های کودکان طراحی و ساخته شده است. 




تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6892.html