جدیدترین کمپ فوتبال تیم ملی پرتغال برای جام جهانی 2018 روسیه

تحریریه معماری آرل
جام جهانی 2018 روسیه مهم ترین رویداد سال جاری محسوب می شود و کشورهایی که در این تورنومنت حضور دارند با تمام امکاناتی که دولت و فدراسیون آنها در اختیار ورزشکاران حرفه ای خود گذاشته به مصاف مسابقات می روند. کمپ تازه افتتاح تیم ملی فوتبال پرتغال "Cidade do Futebol" (به معنای شهر فوتبال) نامیده می شود. تصمیم برای طراحی حرفه ای این کمپ تمرینی این موضوع بود که همه نهادهای تخصصی اعم از: تدارکات، لوجستیک، مدیریت حرفه ای، مرکز فنی، ریکاوری و ... در یک مرکز بنا شود که توانایی پوشش دادن 17 تیم ملی فوتبال در یک مکان را دارد. در ادامه گروه معماری آرل به بررسی ویژگی های این کمپ فوتبال پرداخته که سوالاتی را در خصوص چنین اقداماتی نسبت به ورزش ایران مطرح می کند.

کمپ "شهر فوتبال" در غرب استادیوم ملی پرتغال واقع شده که شامل 7 هکتار زمین می باشد و توسط انواع دسترسی های شهری و عمومی لیسبون احاطه شده است. به طور قطع دسترسی راحت همه اعضا به این مرکز از اولویت های تیم طراحی این مجموعه به شمار رفته است. متراژ سایت مجموعه حدود 370 متر (طول) در 220 متر (عرض) می باشد که لبه های این سایت به زمین های تمرینی اختصاص یافته است.   

طراحی این مجموعه به صورت مناقصه ای بوده که توسط فدراسیون فوتبال پرتغال برگزار شد. فدراسیون مشخص کرده بود که طراحی این پروژه می بایست شامل سه زمین چمن فوتبال، زمین اختصاصی تمرین دروازه بانان، سه ساختمان مستقل با متراژ مشخص، مرکز فنی و تدارکات، و یک ساختمان مرکزی که به همه ساختمان ها و عرصه های فوق متصل شده باشد. علاوه بر ارائه این 4 ساختمان، تیم طراحی با ارائه یک سیرکولاسیون عملکردی راه حلی ارائه کرده که ساختمان ها و عرصه های بیرونی به صورت همزمان به همدیگر متصل شوند. این پروژه یکی از مجهزترین  و هوشمندانه ترین مراکز ورزشی با هزینه ای حساب شده به شمار می رود. 

حال سوال اینجاست: تیم فوتبال پرتغال با چنین امکاناتی به مصاف مهم ترین رقابت ورزشی جهان (البته پس از المپیک) می رود، و حدود 14 سال از افتتاح آخرین کمپ تیم فوتبال این کشور در مسابقات یورو 2004 می گذرد. فدراسیون فوتبال ایران چه اقداماتی برای آماده سازی تیم ملی فوتبال ایران انجام داده؟ پس از صعود به جام جهانی 2014 برزیل، مهم ترین دغدغه اهالی فوتبال ایران حضور مجدد در رقابت های 4 سال بعد بود که به این امر دست یافتیم. آیا نمی توانستیم با  3/1 هزینه پرتغالی ها کمپ مناسبی برای تیم ملی خود بسازیم؟ حتی 4/1 هزینه های کمپ پرتغال، با وجود ولخرجی هایی که در فوتبال بدون نظارت ایران اتفاق می افتد، برای ساخت یک کمپ حرفه ای ساده کافی نبود؟
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6847.html