چگونه یک آکواریوم مدرن طراحی کنیم؟

تحریریه معماری آرل
طراحی آکواریوم شهر گدِنیا در جنوب لهستان، یکی از پروژه هایی است که بر نیازهای کاربری و با برنامه ریزی منظم توسط میکولای آداموس ارائه شده است. وی با استفاده از نسبت طلایی و الگوی دنباله فیبوناچی فضای خود را تقسیم بندی کرده تا ساختار مستطیلی آکواریوم با هارمونی منظمی به ساحل متصل گردد. آمادئوس عنوان کرده: آکواریوم به صورت شفاف طراحی شده و در مکانی قرار گرفته که معماری تابع بدون اضافات و جزئیات. 

نکته اصلی طراحی این پروژه ایجاد یک ساختمان نیست، بلکه تلاش برای خلق یک فضاست. جنوب مجموعه دارای منطقه ای منحصربه فرد است. به این دلیل که در دورترین نقطه پارک واقع شده و همین بر اهمیت این بخش می افزاید.  همیشه این فرض وجود دارد که زمین محلی اسکله می بایست بدون ساختار باشد و فقط برای گذر عادی مورد استفاده قرار گیرد. اما سوال اصلی اینجاست که مردم در این مکان ها ترجیح می دهند چگونه وقت خود را بگذرانند. 

ساختاری برای فضای مریعی شکل

در طراحی این پروژه به غیر از تقویت هویت محل، نیاز به فعال کردن زیرساخت هایی بود که جاذبه های گردشگری را بیشتر کنیم. با این حال فرم این ساختمان نمادین نیست و فقط ویژگی های کاربردی را لحاظ نموده است. ساختمانی ساده و زیبا که به خوبی با خط ساحلی همبستر شده و چشم اندازی زیبا از دریا را به مجموعه متصل نموده است. این محل مکانی است که خلوص معماری را بدون اضافه کاری تعریف می کند. به همین دلیل است که این بنا، محیط زیست، عملکرد ساختمان و انسان با هم تعامل کامل دارند.

ارتفاع

ارتفاع سطح مجموعه 2 متر بالاتر از سایت اصلی است. فرم مریع ساختمان فقط به اندازه مورد نیاز مرتفع شده است. به طوری که تمام ویژگی های منظره ای و عملکردی را برای کاربران ارائه می دهد.

ورودی

محل ورود به طرز چشم گیری خود را به معرض نمایش می گذارد. یک رمپ ساده که عرض آن بسیار گسترده شده بهترین و در عین حال ساده ترین تعریف را نسبت به عرصه ورودی به ما نشان می دهد. به نحوی که با نزدیک شدن به ساختمان، عظمت و گیرایی ساده، اما تأثیرگذار آن برای هر بازدیدکننده یک تجربه خاص به شمار می رود.

یکی از ویژگی های طراحی این مجموعه پرهیز از بزرگنمایی های غیرملزوم می باشد. همچنین نزدیک بودن این مجموعه به ساحل و جمع آوری بیشترهای گونه های دریایی این منطقه از نکات مهم طراحی این پروژه به شمار می رود.تحریریه معماری آرل
منبع:archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6807.html