طراحی زندان منحصربه فرد Storstrøm در دانمارک

تحریریه معماری آرل
معمار: C.F. Møller
موقعیت پروژه: گاندسلو، دانمارک
متراژ پروژه: 32 هزار متر مربع
سال اجرای پروژه: 2017

طراحی زندان Storstrøm یکی از بهترین مکان های بازپروری برای مجرمین می باشد که با برنامه جامع طراحی و گسترده خود به بهترین زندان بسته دنیا تبدیل خواهد شد. سلامت ذهنی و فیزیکی زندانیان و کارکنان مجموعه در محیط امن و دلپذیر از مهم ترین اقدامات طراحی پروژه Storstrøm بوده است. زندان ها دارای ضوابط مشخص و طراحی مختص به خود بوده و شکستن این قوانین در طراحی یک فضای بسته چالش برانگیز می باشد. 

مهم ترین ویژگی طراحی زندان در وحله اول ایجاد امنیت و آسایش برای کارمندان و مهمانان ناخوانده مجموعه می باشد. این زندان می تواند 250 نفر را در خود جای دهد بدون اینکه فضاها را نهادینه سازد. معمولا فرم اکثر زندان ها از شکل های ثابت پیروی می کند و ایجاد عرصه های خدمتی، تاسیساتی و امنیتی در لایه های زیرین ساختمان ها قرار می گیرد. اما زندان Storstrøm صرفاً از این برنامه پیروی نگرده و از پلانی گسترده در فرمی نامتعارف بهره برده است. 

رویکرد کلی معماری  زندان Storstrøm ایجاد یک ساختمان و محوطه در مقیاس زندان های دیگر جهان بوده که دارای خیابان ها و مسیرهای مستقیم باشد. ارائه فرم مربعی شکل برای عرصه ها و فضا هم از ضرورت های طراحی این زندان بوده است. این امر تجربه کارکنان و ساکنین را از محیط زندان تضمین می کند و امنیت مکان را به دلایل عملکردی حفظ می کند. اما ساختار درونی به شکلی است که یک روستا با خیابان های بسته و چشم انداز طبیعی را تداعی می کند.

اما تفاوت اصلی این زندان با نمونه های مشابه خود ایجاد یک فضای گرم و صمیمی بوده است. پوشش سقف توسط چوب و ایجاد نمای مفهومی و زیبا توسط متریال آجر، فولاد به همراه رنگ های متنوع از خصوصیات متفاوت این مکان می باشد. سلول ها در واحدهای 4 تایی و 7 تایی در اطراف یک هسته مرکز واقع شده اند. واحدهایی برای دسترسی به یک اتاق نشیمن و آشپزخانه تعبیه شده که زندنیان غذای خود را در آن آماده می کنند. محوطه اتاق نشیمن در رنگ های متنوعی طراحی شده تا فضا ارتباط حسی مناسبی با زندانیان داشته باشد و زندانیان بتوانند به خوبی با این محیط ارتباط برقرار کنند. تعبیه پنجره برای سلول ها از نکات ویژه این مکان می باشد تا زندانیان حتی در سلول خود از چشم انداز و نور روز بهره لازم را ببرند. 


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6773.html