معماری کتابخانه بخش علوم و فناوری دانشگاه شین جیانگ

تحریریه معماری آرل
معمار: THAD (طراحی معماری و موسسه ی تحقیقات دانشگاه Tsinghua)
موقعیت پروژه: آکسو، چین
متراژ پروژه: 21298 متر مربع
سال طراحی و ساخت: 2015

موسسه ی علوم و فناوری دانشگاه "شین جیانگ" در استان آکسو در منطقه ی مستقل شین جیانگ اویور واقع شده است. مساحت زمین 1904000 مترمربع و مساحت مجموع طبقات 687000 متر مربع می باشد. بر اساس برنامه بلند مدت دانشگاه، حدود 15000 دانش آموز در اینجا مطالعه خواهند کرد. ساختمان های آکادمیک ، کتاب خانه ، آزمایشگاه ، مرکز آموزش ، خوابگاه ، سالن ورزش ، سالن کنفرانس ، ساختمان های اداری، مدیریت و ... از عرصه های این مجموعه می باشند.

ساختمان کتابخانه با ارتفاع 21.9 متر در مرکز و در محور اصلی سردر ورودی واقع شده است. کتابخانه یک ساختمان 4 طبقه است که ارتفاع هر طبقه 5.2 متر می باشد. مساحت سایت 27000 متر مربع بوده و برای هر طبقه 21298 متر مربع در نظر گرفته شده است. ساختمان تنها کاربری کتابخانه را به عاریت نگرفته، بلکه کاربری هایی مانند: آرشیو، محل مطالعه ، تحقیق و مرکز اطلاعات دانشگاه را در خود جای داده است.


روند شکل گیری ساختمان:

1 – شکل ساختمان مفهوم "اسکرول" (پیچک) را به ما الهام میکند.
طراحی مفهوم "اسکرول" نشان میدهد که با مرتب سازی منظم طبقه ها به یک فضای مستقل پیچیده می رسیم. پس از اتمام ، به نظر می رسد کل ساختمان یک "اسکرول" ضخیم بر روی پایگاهی بزرگ و  استوار قرار گرفته است.

2 – طراحی نما در معرض دید طبیعی
با الهام از تکنیک نمونه برداری تصویر از طراحی پارامتری ، یک تصویر از کوه "تومور" در رشته کوه های "تیانشن" انتخاب و پردازش شد. با توجه به روشنایی پیکسل های منفرد، دیوار نمای جنوبی به عنوان یک ماتریس از ورق آلومینیومی سوراخ دار با اندازه های متفاوت ساخته شده است. این ورق های آلومینیومی توسط دستگاه CNC برش خورده اند.
در طول روند پیاده سازی ، اندازه هر صفحه آلومینیومی به اندازه 900 میلیمتر در 1500 میلی متر تنظیم شده است. سوراخکاری با فاصله کمتر از 50 میلی متر و قطرهای مختلف از 18 تا 250 میلی متر انجام شده است. در نتیجه برای دستیابی به بیان معماری قوی از چشم انداز طبیعی ، یک تصویر واضح از کوه "تومور" بر روی نما منعکس می شود. با ایجاد کنتراست مناسب ، کوه "تومور" نیز در فاصله ی واقعی قابل مشاهده است.

3 – امکانات دانشگاه دینامیک
عرصه هایی مانند گالری در فضای باز ، بالکن ، اتاق مطالعه ، راهرو و تراس در سقف به تناسب فضا کمک کرده است. انواع رویدادها و اجرای برنامه های آموزشی توسط دانش آموزان در این فضاها برگزار می شوند که دقیقا مفهوم "اسکرول" را بیان میکند.
علاوه بر این ، زمینه هایی برای استراحت و گفتگو وجود دارند که کتابخانه را به مکانی سرزنده و پر انرژی تبدیل کرده اند. معماری منحصر به فرد ساختمان کتابخانه شناخت گسترده و بازخورد مثبتی را از جوامع محلی را بدست آورده است.

در حال حاضر کتابخانه نشان برجسته ی تنها دانشگاه علوم و فناوری جنوب "شین جیانگ" را دریافت نموده است و به عنوان بزرگترین کتابخانه منطقه شناخته می شود. بعد از اتمام ساخت پروژه ، بیش از 2500 معلم و دانش آموز در راستای خدمت به توسعه ی اقتصادی و اجتماعی منطقه خدمت کرده اند . طراحی این کتابخانه بخشی از تلاشش برای بالا بردن استعداد حرفه ای توسعه اقتصادی و اجتماعی جنوب "شین جیانگ" می باشد. 


تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6701.html