طراحی ساختمان اداری کارخانه توسن تجهیز، فینالیست بخش عمومی جایزه معمار 96

تحریریه معماری آرل

معمار: گروه معماری L.E.D
موقعیت پروژه: جاده دماوند، حومه تهران، ایران
طراحان ارشد: شهاب میرزائیان، احسان نادری
سال طراحی و ساخت: 2016


شرکت توسن تجهیز در جهت گسترش فعالیت های خود، سال گذشته طرح کارخانه ای مدرن با رویکرد معماری نوین را در برنامه کار خود قرار داد. شرکت توسن تجهیز در زمینه طراحی و تولید تجهیزات ضدعفونی کننده های پزشکی فعالیت می کند و از سال 1998 فعالیت خود را آغاز نموده است. به همین دلیل برای گسترش زمینه کاری خود، زمینی به مساحت 500 متر مربع را به طراحی دفتر مرکزی و کارخانه اختصاص دادند که در پارک فناوری پردیس واقع شده است. 

اولین چالش طراحی مقابله با فونداسیون های ساختمان پیشین بود که بالاتر از سطح زمین قرار داشت. حفاری و حذف فونداسیون قدیمی به خاطر هزینه های زیاد خود امکان پذیر نبود. با توجه به قوانین خاص پارک پردیس، فقط اجازه ساخت سه طبقه بر روی زمین و دو طبقه زیرزمین داده شده است. به همین دلیل فونداسیون موجود می بایست به عنوان پایین ترین سطح ساختمان در نظر گرفته می شد و فونداسیون جدید با تدابیر سازه و ارتفاعی کوتاه بر روی فونداسیون قبلی قرار می گرفت. 

برنامه فیزیکی: طبق برنامه فیزیکی مجموعه طبقه منفی 2 به انبار، اتاق غذاخوری، اتاق نماز، اتاق نگهبانی، امکانات، و اتاق پانسمان اختصاص یافته است. طیقه منفی 1 به کل به پارکینگ، طبقه همکف به بخش تولید، و دو طبقه بالا هم به نمایشگاه، بخش اداری، اتاق های مهندسی و مدیریت اختصاص داده شده است. 

شفافیت: تولید محصولات خاص پزشکی توسط تکنولوژی های جدید و نمایش آن در ساختمانی با کالبدی شفاف، به ارتقاء فرایند تولید کمک کرده است. علاوه بر این ایجاد پوسته شفاف باعث شده تا ناظران طور کامل به نمایشگاه و فرایند تولید اشراف داشته باشند. از سوی دیگر چگالی ساختمان های مجاور بنا به دید طراحان در پارک فناوری پردیس از ظاهر مطلوبی برخوردار نبود. طراحی یک ساختمان شفاف، فضای بصری قابل مشاهده در پارک را ارتقا می دهد. 

محدودیت و عملکردها: یکی از خواسته های کارفرما حفظ فونداسیون های پیشین ساختمان بود که دلیل محدودیت زمانی، در هزینه حفاری و سرعت اجرای کار صرفه جویی شود. با توجه به محدودیت های ارتفاع بر اساس قوانین پارک (10.5 متر)، و مدودیت اجباری ارتفاع زیرزمین به خاطر حفظ فونداسیون های قبلی، عرصه ها بر اساس عملکرد و نیازهای ضروری در این فضاها جایگزاری شده اند. 

مجوز ساخت و ساز وُید: به دلیل ارائه فضای مناسب و بر اساس قوانین مجاز منطقه، چندین قسمت به عنوان وُید ارائه شد. اتاق مدیریت در بالاترین سطح فضای خلع واقع شده و به اکثر قسمت ها اشراف دارد. برای بالا بردن ارتفاع در بخش تولید، فضای وُید این قسمت با بالای آن منتقل شده است. از طرف دیگر تعبیه این ویدها به خلق یک فضای خالی در مرکز نمایشگاه منجر شده اند. ارائه وُیدهای پشت هم در قسمت های مختلف طرح، باعث نفوذ نور به عرصه های متفاوتی شده است. 
تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6694.html