معماری ویلای رَج در کیش از گروه معماری CSD

تحریریه معماری آرل
معمار: گروه معماری CSD
موقعیت پروژه: کیش، ایران
طراحان: ایمان معمار، علی راهی
متراژ پروژه: 252 متر مربع
سال اتمام ساخت پروژه: 2017

ایده طراحی

مهم ترین عامل شروع طراحی ویلای رج، تلاش معمارن برای برطرف ساختن نیازهای کمی و کیفی پروژه بوده تا نیازهای کارفرما از برخی مشکلات برطرف شود. خلق فضاهای استاندارد و منطبق شدن کلیت خانه با حریم خصوصی در داخل و خارج، از مهم ترین برنامه های طراحی ویلا بوده است. معماری ویلا می بایست از فیلترهای ضوابط شهرسازی منطقه عبور می کرده تا نیازها و خواسته های کارفرما را ارائه دهد. داشتن ساختمانی مدرن که در عین حال به معماری سنتی توجه داشته باشد و به کاربردی بودن فضاهای داخلی هم توجه کند. علاوه بر خصوصیات طراحی، سازگاری با شرایط اقلیمی منطقه (گرما و تابش شدید نور آفتاب) یکی از چالش های اصلی پروژه بوده که در شکل گیری طرح و ایده اصلی ویلا تأثیرگذار بوده است. همراه آرل باشید...

رعایت ضوابط شهرسازی منطقه

به منظور تطابق با مقررات شهرسازی منطقه ای و نیاز به ایجاد یک سقف شیب دار دو طرفه در جهت شرقی-غربی، باید هماهنگی های لازم با شهرسازی، طراح و کارفرما صورت می گرفت (هماهنگی فوق برای ساخت یک ویلای مدرن بوده که با استانداردهای اجرایی و خلق ضوابط فضای خصوصی محور ساخته شود). 

نیازهای کارفرما

در طراحی پلان سعی شده تا خواسته های کیفی کارفرما نسبت به طراحی داخلی و ایجاد فضاهای عمومی و خصوصی با رعایت محرمیت به اجرا برسد. فرم ساختمان از ترکیب دو حجم ساده تشکیل شده تا نمایی مدرن به وجود آید. نمای بیرونی به دلیل نزدیک بودن ساختمان به حریم خیابان و ارتباط بصری فضای داخل با بیرون، از یک تکنیک معماری به نام شناشیر که در معماری جنوب کاربرد دارد به کار رفته است. در این شیوه یک پوسته آجری در کالبد ساختمان نصب می شود تا علاوه بر حفظ حریم خصوصی، ویژگی های سنتی که از خواسته های کارفرما بوده به اجرا برسد. 

سازگاری با شرایط اقلیمی و محیطی منطقه
استفاده از یک عنصر رایج در معماری جنوب ایران به نام شانشیر که سبب جلوگیری از تبادل سریع حرارت می گردد و مانع از نفوذ نور شدید خورشید می شود. این ویژگی اقلیمی فیلتری است بین فضای داخل و خارج که نقط واسطه را برای ایجاد سایه روی بدنه ها و بازشوها، تصفیه نور  و کاهش رطوبت از طریق کنترل جریان هوا ایفا می کند. همچنین هدایت باد به داخل فضای ساختمان و امکان بهره برداری از تهویه ای در دو طرف از ویژگی های مهم و کاربردی شانشیر می باشد.

شانشیر دارای خصوصیات مهم دیگر می باشد که در ادامه آنها را نام برده ایم:
ایجاد حداکثر باز شو در نمای شمالی و جنوبی ساختمان، برای تهویه مطلوب
استفاده از مصالح آجر در پوسته و نمای ساختمان، به دلیل ظرفیت حرارتی بالا
استفاده از رنگ روشن در نمای ساختمان
ایجاد دیوارهای دوجداره خارجی، برای به‌حداقل‌رساندن تبادل حرارتی داخل و خارج ساختمان
تحریریه معماری آرل
منبع:archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6662.html