مقایسه قیمت و طراحی خودروی جَک با سدان های ایرانی

تحریریه معماری آرل
امروزه خودروهای موجود در بازار ایران دارای قیمت های گوناگون و طراحی متنوعی هستند. به طور قطع محبوب ترین مدل های بازار خودروهای چهار نشین (یا همان سدان های خانوادگی) هستند که بیشترین فروش را دارند. در این بین خودروهای بازار چین که در ایران مونتاژ می شوند طرفداران بسیاری پیدا کردند. طبیعتاً پر طرفدارترین خودروی چهار سرنشینه چینی در ایران مدل های جک (JAC) است. نمی توان کتمان کرد که در بعضی مواقع فروش مدل های خانوادگی جک (که تعدادشان روز به روز افزایش می یابد) از مدل های ایرانی بیشتر است. دلیل این فروش هم به طراحی بدنه، طراحی داخلی و گجت های (ابزارک ها) برمیگردد. طراحی زیبا و خلاقانه خودروی جَک با قیمت پایین باعث می شود تا هر فرد علاقمند به خرید خودروهای چینی شود. 

دو عامل بزرگ در خرید مدل های جک تأثیرگذار است. اول اینکه افرادی که این مدل ها را خریداری می کنند تعصبی نسبت به کپی بودن این ماشین ها ندارند. ما می دانیم که مدل های جی 5 و جی 3 کپی های ضعیف و نازلی از جگوارهای سال 2010 تا  2014 هستند. بنابراین می توان یک کپی خوب را به جای یک مدل استاندارد قدیمی بازار ایران (پژوها، رنوها و مدل های پراید و ...) که طراحی بسیار نازل تری دارند انتخاب کرد. دلیل دوم هم قیمت پایین خودرو جک به نسبت امکاناتی است که در اختیار کاربران خود می گذارد. آپشن های موجود و زیبایی طراحی داخلی باعث می شود تا با هزینه ای تقریبا معقول نسبت به تولیدات داخلی سراغ مدل های چینی رفت. هر چند در گزارش هایی عنوان شده که خودروهای جک دارای قدرت و کیفیت رانندگی پایین ترین نسبت به همتایان خود در بازار ایران می باشند. اما تجربه ثابت کرده که زیبایی یکی از عوامل مهم در استقبال از یک خودرو به شمار می رود. پس چشم پوشی از موتور ضعیف نسبت به طراحی ضعیف اولویت دارد. به همین دلیل مدل های جک بخصوص سدان و شاسی بلند از فروش خوبی برخوردار هستند.

به نظر شما چرا طراحی خودروهای داخلی بهتر نمی شوند تا مدل های ایرانی به طور کامل بازار فروش را در اختیار بگیرند؟
طراحی صنعتی یکی از رشته های مهم جهان به شمار می رود که در داخل کشور کمترین جایگاه را در بین رشته های طراحی و صنعت به خود اختصاص داده است. با وجود تعداد زیاد طراحان صنعتی که در ایران مشغول به کار هستند، نمی توان از خلاقیت و هوشمندی آنها بهتر استفاده کرد؟

مقایسه ظاهری خودروی جک J5 با جگوار XE و XKR-S


تحریریه معماری آرل
منبع: آرل

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6644.html