تلفیق معماری سنتی و مدرن از کنگو کوما به همراه بام سبز

تحریریه معماری آرل
چندی پیش کنگو کوما طرح منحصربه فردی از تلفیق یک باغ ژاپنی سنتی در قالب یک پروژه کاملا  مدرن ارائه کرد. ابتدا سایت تاریخی پروژه در سال 1976 برای عموم مردم بازگشایی شد تا از این خانه سنتی دیدن کنند. تکمیل خانه با نگرش های معماری سبز به همراه جزئیات اجرایی مدرن تصویر غیر منتظره ای از یک خانه ژاپنی در پارک آمریکایی را به نمایش گذاشته است. این باغ ژاپنی در پارک واشنگتن، در ضلع شهر پورتلند واقع شده که یکی از معتبرترین باغ های ژاپنی خارج از کشور ژاپن محسوب می شود. ساخت و تکمیل این مجموعه با مداخله کنگو کوما صورت گرفت تا نه تنها کاشت باغ را افزایش دهد، بلکه بازدیدکنندگان را به مشاهده باغ ژاپنی و تلفیق هوشمندانه آن با معماری امروز تشویق کند.

کنگو کوما همکاری سازنده ای با یک شرکت کوچک فضای سبز در آمریکا داشت تا هزینه مجموعه باغ به 33 میلیون دلار برسد. طراحی و ساخت روستا بسیار پر هزینه بود و کوما این تعامل با یک گروه کوچک را ضروری می دانست. گروهی که بتواند کار را با تمام جزئیات مهم خود به اجرا برساند. به طور قطع طراحی بام سبز در قالب خانه سنتی شیب دار از سخت ترین بخش های اجرایی پروژه به شمار می رود. استفاده بهینه از سایت پروژه با تبدیل اضافه کردن 3.4 هکتار باعث شد تا بخش اعظمی از سایت مورد استفاده قرار گیرد. ایجاد تمام المان های ژاپنی به همراه پوشش گیاهی شرقی فضای مقدسی را برای عموم خلق نموده تا حس یک روستای ژاپنی را بیش از پیش القا کند.

سادگی و جزئیات اجرایی تا داخل ساختمان ها هم ادامه دارد و می توان بخش های کوچکی را دید که با هوشمندی تمام طراحی شده اند. راه پله درون ساختمان یکی از زیباترین عرصه های ارتباطی ساختمان می باشد. طراحی پله های کوتاه با ارتفاع کم برای افراد پیر در یک طرف، و ایجاد سکوهای کوتاه جهت نشستن در همان باکس پله از بارزترین نکات طراحی است. تعبیه نورگیرهای سراسری در ضلع بالای سقف شیب دار محیط را به فضای یک گالری نور تبدیک کرده تا آرامش و سکون در فضا دو چندان شود. 

تحریریه معماری آرل
منبع: designboom.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6639.html