خانه بیسنگ فینالیست جایزه معمار 96 در بخش مسکونی تک واحدی 
تحریریه معماری آرل
معمار: دفتر معماری TAO
متراژ پروژه: 940 متر مربع
طراحان مسئول: حمید ناصرخاکی، بنفشه درویش
موقعیت پروژه: ایران
سال طراحی و ساخت: 2016

خانه بیسنگ پروژه ای کوچک از یک ساختمان مسکونی است که در منطقه معاصر شهر تهران واقع شده و به عنوان پسوندی برای کاهش یکنواختی و خانه های که صورت ردیفی کنار هم قرار گرفتند به اجرا رسیده است. زمین پروژه خانه بیسنگ در اقدامی ساده به فضایی برای روایت فضای معماری پروژه تبدیل شده است. نور و تداوم فضاهای گسترده و استمرار سیرکولاسیون یکی از ویژگی های طراحی این پروژه می باشد که متریال های به کار رفته را به عنوان روایتی است که فضا را به پویایی رسانده اند. 

مسیر پله یکی از شخصیت های اصلی سناریو پروژه است که محبوب ترین عنصر حیاط به شمار می رود. پس از گذر از مسیر آجری به سمت بالا به نمای ساختمان می رسید که پوسته پروژه را همچون معشوق اصلی بنا پوشانده و در نهایت هویت ساختمان را در بطن زیبایی پوشش نما حفظ کرده است. این مسیر آجری به لبه ساختمان رسیده و از لبه ها به فضای وُید و پس از آن به تمام بخش های بیرونی خانه رسوخ می کند. نمای ساختمان دستخوش سوراخ ها و حفره های ریزی است که شبی پرستاره را برای ساختمان در شب ایجاد می کند. این کانسپت با تأثیر از گنبد سلطانیه مربوط به دوره سلجوقی شکل گرفته که آجر مبنای کارشنان بود.

اما طراحی داخلی پروسه ای متفاوت را نسبت به کالبد بنا در نظر گرفته است. سادگی و خلق پوششی گرم در کف از شاخصه های اصلی طراحی داخلی می باشد. ایجاد دیواره های شفاف و بزرگ در هر عرصه ای که بتواند نور مناسب را به درون راه دهد از ویژگی های مهم کار معمار پروژه به شمار می رود. فضاهای ساده که عملکرد مناسب را به جای ایجاد دکورهای شلوغ و کلاسیک برگزیده اند.

تحریریه معماری آرل
منبع: archdaily.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6585.html