نگاهی به خانه شماره 3 در شیراز

تحریریه معماری آرل
معماری: ShaarOffice
موقعیت: شیراز، ایران
مساحت: 750.0 متر مربع
سال: 2015
بلوار سبز چمران، توسط باغ قصر دشت در وسط شیراز احاطه شده است. طرح سایت این پروژه در یکی از زیباترین مناطق شهری در منطقه ای به نام بهشت واقع شده که تمام باغ ها در این کوچه دست نخورده باقی مانده و تنها 6 مورد از آنها به عنوان خانه باغ ساخته شده اند. در این میان قصد داریم یکی از این پروژه های خانه باغ را با مساحت 750 مترمربع بررسی نماییم.
متاسفانه به دلیل کمبود آب و کم توجهی صاحبخانه قبلی، تعداد کمی درخت در سایت باقی مانده اند. لذا تمرکز معماران در اینجا حفظ درختان موجود در سایت و هماهنگ سازی ساختمان با محیط اطراف و چشم انداز بوده است.
صاحبخانه دارای یک خانواده کوچک است اما معمولا میزبان بسیاری از دوستان و بستگانشان هستند که معماران یک جلسه با اعضای خانواده برقرار کردند و منجر به ایجاد برنامه فیزیکی بر اساس نیازهای مختلفشان شد. در این راستا اولویت های طراحی مشخص و طبق آن انواع مختلفی از فضاهای داخلی و خارجی در نظر گرفته شد. طراحان علاوه بر ایجاد تنوع فضایی، پنجره ها و دهانه های بزرگی از بازشو را قرار داده اند تا در طول روز حداکثر نور طبیعی را به داخل فضا هدایت کنند. علاوه بر این، توجه اصلی این طرح، به حفظ اتصال بصری بین داخل و خارج ساختمان بوده است.

طرح جاگذاری فضاها در پلان به شرح زیر است:  

نورگیر سقفی بالای وید نیز علاوه بر روشن کردن فضاهای تاریک، موجب ایجاد روشنایی فضای سبز مرکزی خانه و تهویه مناسب می شود. 

دسترسی بین طبقات از طریق آسانسور و راه پله اطراف وید امکان پذیر است که در این میان تجربه بصری و کیفیت فضایی متمایزی را در اختیار مخاطبان قرار می دهد.  

معماران در حالی که نیم نگاهی به سبک کلاسیک داشته اند، با استفاده از چوب طبیعی و رنگ سفید در فضا، احساس دلپذیر و جذابی را ایجاد کرده اند. 


در فضای استخر نیز نور سقفی در نظر گرفته شده تا چشم اندازی از نور و سایه در آب فراهم شود.  

در پایان باید اشاره نمود به این که خانه با سازه فولادی دارای سیستم خنک کننده مرکزی و سیستم گرمایش از کف می باشد.

تحریریه معماری آرل
مترجم: الهه کاشی
منبع: archdaily

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6565.html