معماری موزه لوور ابوظبی توسط ژان نوول


 
تحریریه معماری آرل
طراحی و ساخت موزه لوور، جدیدترین پروژه معمار مشهور فرانسوی ژان نوول می باشد که در شهر ابوظبی امارات بازگشایی شد. پروژه جدید ژان نوول از یک گنبد عظیم به قطر 180 متر تشکیل شده که بسیار جسورانه بر روی ساختمان شناور می باشد. ساختار پیچیده و هندسی گنبد از 7820 ستاره با وزنی متعادل تشکیل شده و در 8 لایه و زوایای مختلف بر روی هم تکرار شده اند. این ساختارها در اکثر سطوح زیر گنید تشکیل یک سایه عظیم را می دهند و در بعضی نقاط نور به صورت یک اشعه ریز به درون مجموعه نفوذ می کند. این ویژگی "باران نور" نام دارد و به صورت مساوی در تمام سطح بنا تقسیم شده است. 

گنبد توسط 4 ستون دائمی و نامرئی قرار گرفته است. به طوری که پایه ها در حکم المان و عرصه های ساختمان عمل می کنند و هیچگونه شکل بصری از ستون سازه ای را به تصویر نمی کشند. یکی از نکات منحصربه فرد پایه ها فاصله 110 متری آنها از همدیگر می باشد که توانسته اند این محیط خلا را به خوبی کنسول کنند. ارتفاع لبه گنبد ها از  زمین 29 متر می باشد، در صورتی که فاصله بالاترین نقطه گنبد تا زمین به 40 متر بالاتر سطح دریا و 36 متر بالاتر از سطح زمین می رسد. دو ورودی از طریق خشکی و دریا به درون موزه در نظر گرفته شده و بازدیدکنندگان می توانند دو زاویه مختلف را از این ورودی ها تجریه کنند. تعبیه دو ورودی با عناصر دسترسی متفاوت (خشکی و دریا) جزء کارهای عجیب و جسورانه نوول به شمار می رود که چالش را برای بازدیدکنندگان دو چندان کرده است. 

گنبد مجموعه برخی اهداف زیست محیطی را برای مجموعه در نظر داشته و فقط به عنوان یک عنصر نمادین تعبیه نشد است. مهم ترین کاربرد آن ایجاد یک سایه در اقلیم گرم و آفتابی امارات است. حفره های درون گنبد فیلترکننده هوا هستند و نقش گردش هوا را در هسته مجموعه بازی می کنند. تحریریه معماری آرل
منبع:designboom.com

لینک مستقیم : https://www.arel.ir/fa/News-View-6548.html